Opavští hasiči trénovali záchranu osob na lehce zamrzlém Stříbrném jezeře

Hasiči/Profesionální hasiči/Hasiči v akci

Opavští hasiči trénovali záchranu osob na lehce zamrzlém Stříbrném jezeře
            Všechny tři směny HZS Moravskoslezského kraje ze stanice Opava se vystřídaly během pěti dní na Stříbrném jezeře ve výcviku, zaměřeném na záchranu osob ze zamrzlé vodní hladiny. Minulý pátek (16.2.2018) byl navíc tento výcvik (směna A) spojený s komentovanými ukázkami – pro žáky osmých tříd Základní školy Vrchní v Opavě. Další dva výcviky – už bez škol - se konaly v neděli 18.2.2018 (směna C) a v úterý 20.2.,2018 (směna B).

r.jpg

Nadějným žákům hasiči předvedli a vysvětlili několik způsobů, jak si zachránit život v případě prolomení ledu a pádu do ledové vody a jak nepropadat panice. Páteční počasí bylo skutečně zimní a výklad profesionálních hasičů byl pro všechny účastníky, jak sami uváděli, velmi poutavý. Opavská stanice HZS MSK má v plánu další názorné ukázky pro žáky, studenty a veřejnost.

rr.jpg
            Síla ledu dosahovala v pátek (i v následujících výcvikových dnech) na Stříbrném jezeře tloušťky kolem 5 centimetrů, což bylo téměř ideální pro ukázky proboření a následné záchrany na často prolamujícím se ledě.

rrr.jpg

Profesionální hasiči z Opavy byli vždy vybaveni nepromokavými kombinézami (tzv. suchými obleky), přilbou a záchrannou vestou. Střídali v tréninku nejrůznějších způsobů záchrany tonoucích osob – například pomocí žebříku, lana po hození záchranného pytlíku topící se osobě, dvou několikametrových nafukovacích záchranných chodníků či pomocí dlouhé teleskopické záchranné tyče, ukončené žlutou „oprátkou“, obepínající tělo zachraňované osoby. Figuranty jim ochotně dělali otužilí kolegové, kterým nepůsobila extrémně ledová voda žádné potíže.

zu.jpg

Profesionální hasiči z HZS MSK cvičí během zimních měsíců na ledu obvykle ve všech šesti okresech kraje. Opavští a krnovští na zamrzlé řece Opavě, hlučínští a ostravští na hlučínské Štěrkovně, českotěšínští na vodní nádrži Hrabina a novojičínští například na vodní nádrži Čerťák.

Petr Kůdela, tiskový mluvčí - HZS Moravskoslezského kraje
Foto: HZS Moravskoslezského kraje