Ostravští profesionální hasiči-lezci cvičili záchranu osob ze studny

07.04.2018
Ostravští profesionální hasiči-lezci cvičili záchranu osob ze studny
A-(1).jpg AA-(2).jpg QQ-(1).jpg

Záchranu osob z 15 metrů hluboké studny s vodou pomocí lezecké techniky cvičilo ve čtvrtek 5.4.2018 specializované družstvo hasičů-lezců ze stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) Ostrava-Poruba. Takový tým má nepřetržitě k dispozici každý územní odbor (tedy okres) HZS MSK, například na záchranu paraglidistů na stromech, jeřábníků se zdravotními problémy či uvízlých osob ve skalách, nebo na nepřístupných střechách.

ViewImage-aspx-(1).jpg

Figurantovi se udělalo při práci ve studni u rodinného domku v Ostravě-Pustkovci nevolno. Zasahující hasiči mu nejprve spustili na laně dolů jeden díl nastavovacího žebříku, aby mohl o kousek výš vylézt z ledové vody. Zároveň spustili jednoho lezce, který zachraňovaného muže (kolegu) navlékl do záchranného postroje Triangl.

QQQ-(1).jpg  QQQQ-(1).jpg

K jeho vytažení hasiči použili lezeckou trojnožku, postavenou nad studnou, a kladkostroj, sestavení z lezeckého vybavení. Samotná záchranná akce trvala přibližně čtvrt hodiny.

QA-(1).jpg

Po vytažení „zraněného" hasiči na místě procvičili ještě další dva způsoby vytažení, a to v případě, že je kolem studny malý prostor (kladkostroj byl sestaven přímo v prostoru studny), nebo pomocí ručního lanového navijáku na trojnožce, který má omezenou délku lana 20 metrů.

Petr Kůdela, tiskový mluvčí - HZS Moravskoslezského kraje
Foto: HZS Moravskoslezského kraje