Výcvik hasičů Jihomoravského kraje s hasicím a řezacím zařízením Cobra

04.04.2018
Výcvik hasičů Jihomoravského kraje s hasicím a řezacím zařízením Cobra

35319.jpg
Koncem března se v brněnském středisku Školního a výcvikového zařízení HZS ČR uskutečnilo instrukčně metodické zaměstnání (dále jen „IMZ“) vybraných příslušníků HZS JmK. Tématem bylo využití vysokotlakého hasicího a řezacího zařízení Cobra u zásahu. Základním cílem výcviku bylo prohloubení povědomí o využití zařízení zejména při zdolávání požárů.

35318.jpg

Akce byla rozdělena do dvou částí. V teoretické části se účastníci seznámili s taktickými aspekty nasazení systému a jeho dosažitelností na území Jihomoravského kraje. Diskutovaly se možnosti, pozitiva a negativa systému. Výklad byl doplněn o příklady praktického použití Cobry u zásahů napříč celou republikou.

Následně se o možnostech nasazení hasicího a řezacího zařízení mohli účastníci IMZ přesvědčit v praktické ukázce, která se uskutečnila v zařízení simulujícím reálné podmínky požáru.

35315.jpg

Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje prozatím nedisponuje vlastním zařízením takového typu, proto pro potřeby odborné přípravy i praktického nasazení u zásahu využívá právě výcvikové zařízení v Brně.

35317.jpg

Cílem výcviku bylo mimo jiné přesvědčit přítomné velitele čet a družstev o tom, že systém není pouze módním trendem, ale do rozhodovacího procesu vnáší nové, dnes již propracované postupy a možnosti zdolávání požárů. Tento cíl se dle reakcí přítomných podařilo beze zbytku naplnit.

por. Bc. Vlastimil SVOBODA, HZS Jihomoravského kraje

Jaroslav Mikoška