Tři příslušníci HZS Moravskoslezského kraje obdrželi Zlatý záchranářský kříž

09.04.2018
Tři příslušníci HZS Moravskoslezského kraje obdrželi Zlatý záchranářský kříž

1462283871_P201605030766901.jpg

Zlatým záchranářským křížem za humanitární čin mimo území České republiky byli minulý týden oceněni za pomoc českému řidiči v zahraničí tři příslušníci HZS Moravskoslezského kraje: kpt. Ing. Dušan Válek, por. Ing. Josef Monsport a prap. Bc. Ladislava Skopalová. Pracují v Integrovaném bezpečnostním centru Moravskoslezského kraje (IBC) v Ostravě.

q.jpg

Na tísňovou linku krajského operačního a informačního střediska  Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, které je součástí IBC, zavolal ve čtvrtek 7. prosince 2017 okolo čtvrté hodiny ranní dispečer české přepravní firmy s prosbou o přivolání profesionální zdravotnické pomoci pro kolegu, který má velké bolesti a čeká na vykládku kamionu ve Švýcarsku.
qa.jpg

Protože Švýcarsko není zapojeno do Evropské asociace tísňových linek EENA (European Emergency Number Association), museli ostravští hasičští operátoři rychle zvolit jiný postup řešení události. Příslušníci dohledali nonstop pohotovostní číslo na českou ambasádu v Bernu, podařilo se jim dovolat se zástupkyni českého velvyslanectví, té vysvětlili situaci a předali kontakt na bolestmi zkroušeného řidiče ve Švýcarsku i na jeho domovskou přepravní společnost v České republice.

Pracovnice velvyslanectví učinila další nezbytné kroky a po šesté hodině ranní byl český řidič již po ošetření švýcarskými lékaři. Díky rychlé reakci oceněných příslušníků se podařilo včas ošetřit českého řidiče kamionu, trpícího vážnými zdravotními problémy.

Petr Kůdela, tiskový mluvčí - HZS Moravskoslezského kraje

Foto: HZS Moravskoslezského kraje