Vzpomínka čtyřiceti let od požáru Svaté Hory

22.04.2018 | Příbram
Vzpomínka čtyřiceti let od požáru Svaté Hory
w.jpg
V sobotu 28. dubna 2018 si Svatá Hora připomene událost, kdy před čtyřiceti lety díky úsilí a osobnímu nasazení profesionálních i dobrovolných hasičů, armády a dalších složek, včetně dobrovolníků z řad občanů, byla zachráněna památka významná nejen pro region Příbramska.
 3.jpg

Od „nevinné“ hry dětí vznikl 27. dubna 1978 v místech, kde Svatohorské schody odbočují z přímého směru dovnitř areálu, požár. Ten se následně vzhledem k velmi hořlavé střešní krytině šířil a postupoval dále do objektu i směrem dolů po schodech. Vysoko šlehajícími plameny byly zasaženy dřevěné podlážky lešení v průčelí opravované části budovy, po nichž se požár přenesl na střechu severních ambitů a dále pak na sousední internát. Velmi rychlé šíření bylo zapříčiněno vysokou hořlavostí šindele na střeše a třistaletým usazeným prachem pod střechou. Požár pravděpodobně vznikl okolo patnácté hodiny a byl telefonicky oznámen na Ohlašovnu požárů. Na místo se postupně dostavilo přes tři sta hasičů z více než čtyřiceti profesionálních a dobrovolných jednotek. K zásahu byli povoláni hasiči z okresů Příbram, Beroun, Praha-západ, Kolín, Kladno, Písek a Strakonice a desítky dobrovolných jednotek z širokého okolí. Na zdárné likvidaci požáru a záchraně cenného inventáře se podílely i další subjekty, zejména Báňská záchranná stanice Příbram, technické služby měst Příbram a Dobříš, Vězeňské nápravné zařízení Bytíz a vojenské útvary Příbram a Jince.
 2.jpg
Díky výše uvedeným se podařilo požár Svaté Hory během čtyř dnů úspěšně uhasit a zachránit tak většinu národní kulturní památky. Na jejich počest a jako dík za jejich snahu a obětavost bude uspořádána v sobotu 28. dubna na Svaté Hoře vzpomínková akce, organizovaná územním odborem Příbram HZS Středočeského kraje ve spolupráci s Okresním sdružením hasičů Příbram, Městem Příbram a Římskokatolickou farností u kostela Nanebevzetí Panny Marie Svatá Hora. Smyslem celé akce je důstojné uctění základních hodnot hasičů a hasičského hnutí.

4.jpg
Už ve čtvrtek 26. dubna bude v prostorách Svaté Hory slavnostně zahájena unikátní výstava, sestavená Římskokatolickou farností u kostela Nanebevzetí Panny Marie spolu se Státním okresním archivem. Expozice instalovaná v muzeu Svaté Hory bude i nadále veřejnosti přístupná a nabídne nejen fotodokumentaci s bohatými komentáři, ale i autentickou videonahrávku ze Svaté Hory po požáru.
 ViewImage-(1).png ViewImage-(2).png

Sobotní program však není připraven jen pro hasiče a jejich příznivce. Vzpomínková akce začne v devět hodin Mší svatou. Následně vyjde z parkoviště pod svatohorským areálem průvod sborů, které zde při ničivém požáru zasahovaly. Jejich cílem bude prostranství před Pražskou bránou, kde jim budou za účasti vedení Hasičského záchranného sboru ČR, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a představitelů Města Příbrami i regionu předána pamětní ocenění a zároveň budou dekorovány prapory nastoupených sborů.
ViewImage-(3).png
Odpoledne bude patřit především široké veřejnosti, které profesionální a dobrovolné sbory předvedou svoji historickou i současnou techniku, takže diváci budou mít možnost srovnání, jak se za čtyři desítky let technika změnila. Připraveny jsou také ukázky chemického průzkumu nebo slaňování. Poprvé bude v Příbrami představen kouřový stan, ve kterém je simulována situace jako při skutečném požáru. Zájemci si mohou za doprovodu odborného komentáře vyzkoušet podmínky, v kterých hasiči zasahují. Jako perlička bude v rámci prezentované hasičské techniky k vidění vyprošťovací tank, kterým disponuje Záchranný útvar HZS ČR.
I pro děti bude nachystáno mnoho zábavy. Jedním z hlavních lákadel pro nejmenší bude skákací automobil. Ty větší pak mohou soutěžit na několika stanovištích, kde budou prokazovat své znalosti, jak chránit sebe a okolí před nebezpečím, a také praktické dovednosti. Na nejšikovnější bude v cíli čekat odměna!

ÚO Příbram
HZS Středočeského kraje