False

Nová výšková technika na stanici v Karlových Varech

Technika-Vybavení/Technika

Nová výšková technika na stanici v Karlových Varech
Od února roku 2018 slouží hasičům na karlovarské stanici nový moderní automobilový žebřík.
 w-(1).jpg
Nový automobilový žebřík na podvozku Iveco a s nástavbou samotné žebříkové sady Magirus mají od února ve vozovém parku karlovarští hasiči. Na stanici v Karlových Varech nahradil starý žebřík rovněž na podvozku Iveco a s nástavbou Magirus z roku 1997. Nová výšková technika je již zařazena do zásahové činnosti.

www-(1).jpg
Samotná sada žebříku je výsuvná s poslední zalamovací částí pro snadnější manipulaci při zásazích. Starý žebřík měl dosah 37 metrů, nově pořízená technika dosáhne o tři mety výš, tedy do 40ti metrů. Pracovní dosah žebříku s obsluhou je 42 metrů, nosnost koše na konci žebříku je 300 kg.

eee-(1).jpg
Technika s označením AZ40 Iveco je pořízena z Integrovaného regionálního operačního programu pro období 2014 - 2020 (IROP) v rámci projektu „Zvýšení připravenosti Hasičského záchranného sboru České republiky k řešení a řízení rizik způsobených změnou klimatu“. Nákup realizovalo Generální ředitelství HZS ČR a hasiči z Karlovarského kraje mají techniku na pět let zapůjčenou. I po této době zůstane nadále sloužit hasičům v kraji. Pořizovací cena žebříku byla 18 884 833,- Kč.
qqqq-(1).jpg
Výšková technika je speciální požární technika, kterou disponují v rámci Integrovaného záchranného systému pouze hasiči. Je důležitá především při řešení požárů v nadzemních prostorech, typicky u požárů vícepatrových budov. Kromě hašení je tato technika rovněž určena pro záchranu osob či zvířat z výšky. V roce 2017 vyjížděli hasiči ze stanice Karlovy Vary ke 1034 událostem, z toho u 110 událostí byla použita výšková technika.

Martin Kasal, tiskový mluvčí HZS Karlovarský kraj

Foto: HZS Karlovarský kraj