False

28.06.2017
Dobrovolní hasiči ve Středočeském kraji získali od HZS vybavení pro zásahy

wwwww.jpg
Na stanici v Říčanech se ve středu 28. června uskutečnilo slavnostní předání technických prostředků, které jednotkám SDH obcí daroval Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje.

a.jpg

Slavnosti se zúčastnila středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová, kterou přivítal náměstek krajského ředitele HZS Středočeského kraje pro IZS a operační řízení plk. Ing. Miloš Hladík. Přítomni byli také zástupci Komise pro bezpečnost a IZS Středočeského kraje, představitelé obcí s veliteli JSDH a další hosté.
qq.jpg

qqq.jpg
Věcné prostředky požární ochrany z majetku středočeských profesionálů v podobě třinácti hydraulických vyprošťovacích sad, čtyř plovoucích čerpadel, 35 kusů řetězových motorových pil a dvou ručních kotoučových rozbrušovacích pil převzalo celkem 46 dobrovolných jednotek, které tak v přepočtu na nové zboží ušetřily přes deset milionů korun.

z.jpg

Všechny technické prostředky, které před předáním prošly servisními opravami, jsou plně funkční. HZS Středočeského kraje získal v nedávné době nové moderní vybavení, takže mohl ze svého inventáře vyčlenit několik kusů starších typů, které však najdou dobré uplatnění u všech obdarovaných dobrovolných jednotek. „I to je cesta ke zvýšení jejich akceschopnosti a tím i zajištění většího bezpečí občanů Středočeského kraje,“ zdůraznil náměstek Hladík.

Technické prostředky byly dobrovolným sborům přiděleny na základě analýzy vycházející z dlouhodobých statistických údajů o počtu mimořádných událostí a nasazení konkrétních jednotek, například při likvidaci následků silných bouřek a větrných kalamit. Speciální vyprošťovací sady přednostně obdržely jednotky primárně předurčené pro zásahy u dopravních nehod.

aa.jpg

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová při této příležitosti uvedla: „Dobrovolní hasiči jsou zejména v malých obcích často první, kteří v nouzi lidem pomohou. Jejich pomoc je v celém systému IZS velmi významná, proto jsem ráda, že se jim tímto způsobem dostává do rukou kvalitní technika, kterou potřebují. Hasiči jsou jednou velkou rodinou, tento dar je toho jasným důkazem.“

„Moc dobře vím, co pro nás znamená, když od někoho dostaneme něco darem, třeba právě od kraje. Proto jsem rád, že dnes naopak můžeme dobrovolným jednotkám z našeho regionu některé prostředky předat. Ve výsledku jsou to v podstatě spojené nádoby, neboť si tak vlastně zajišťujeme i lepší efektivitu společných zásahů. HZS Středočeského kraje tak tímto krokem deklaruje nastavenou spolupráci s KÚ Středočeského kraje a dobrovolnými jednotkami. V případě, že HZS Středočeského kraje obdrží finanční dotaci na nákup nové techniky, je pak schopen starší dosud používanou převést na dobrovolné jednotky obcí,“ dodal náměstek ředitele středočeských hasičů plukovník Hladík.

por. Ing. Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje