False

Jihočeští borci na soutěži v disciplínách TFA v Ostravě

Sport/Výsledky soutěží/Celostátní

Jihočeští borci na soutěži v disciplínách TFA v Ostravě

V sobotu 2. září proběhla v areálu Vítkovských železáren v Ostravě další soutěž v disciplínách TFA - "Ostravská věž 2017".

Extrémně náročné soutěže, kdy hasiči oblečeni v kompletním zásahovém obleku včetně tlakové láhve zdolávají čtyři úseky s několika stanovišti, se zúčastnili i tři reprezentanti HZS Jihočeského kraje. Táborští Petr Benda a Ondřej Fišer a prachatický Petr Pecka.

ViewImage-aspx.jpg

g.jpg
Ondra Fišer ve své kategorii A (tzn. do 35 let) skončil v silné konkurenci 27 borců na 10. místě. Petr Benda v kategorii B (od 35 let) byl mezi 19 soutěžícími 7. Petr Pecka, soutěžící ve věkové kategorii nad 45 let, závod nedokončil, když na druhém úseku po absolvování sta úderů palicí v hammer-boxu a přetažení figuríny na 70 metrů nezdolal třímetrovou bariéru.

f.jpg

Soutěž v disciplínách TFA ("Nejtvrdší hasič přežije") simuluje reálný zásah, kdy hasiči prochází jednotlivými úseky v klasickém zásahovém vybavení doplněném o dýchací přístroj (není povinný na druhém úseku).
"Ostravská věž" je navíc na některých stanovištích ztížena oproti běžnému TFA závodu:

gggg.jpg

Úsek číslo 1: a) „Běh s požárními hadicemi“ = rozvinutí dvou hadicových vedení s proudnicemi na určenou vzdálenost. Hadice jsou předem připraveny, složeny do harmonik ve vymezeném prostoru, každé vedení je tvořeno čtyřmi spojenými hadicemi B 75 mm a proudnicí B,
b) "Sbalení dvou hadic B“ = smotání dvou hadic B 75 a jejich vložení do boxu.

Úsek číslo 2: a) „Hammer box“ = 100 úderů palicí v hammer boxu (50 nahoru, 50 dolů),
b) „Tunel“ = pronesení 20 kg závaží překážkou se sníženým profilem oběma směry,
c) „Figurína“ = uchopení figuríny zezadu, tzv. Rautekův úchop a její přemístění na vzdálenost přibližně 70 metrů,
d) "Bariéra“ = překonání bariéry, seskok a doběh do cíle.

Úsek číslo 3: a) „Žebříky“ = přenesení a postavení 4 ks nastavovacích žebříků k podestě, vytažení břemene (2x gumová hadice B) na plošinu pomocí lana a sestup na zem,
b) „Monitor“  = spojení proudnice s monitorem.

Úsek číslo 4: Soutěžící od startu úseku běží do věže vysoké pece Bolt tower.

gg.jpg

Vendula Matějů, tisková mluvčí - HZS Jihočeský kraj