Děti si zahrály na hasiče záchranáře...

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

27.10.2017
Děti si zahrály na hasiče záchranáře...

Děti se již několik let všechny důležité informace o tom, jak zvládat běžná rizika i mimořádné události, učí ve škole. Ochrana člověka za mimořádných událostí se objevila v rámcových vzdělávacích programech již v roce 2004. Od září 2013 byl Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání upraven a doplněn tak, aby plně pokryl všechna potřebná témata ochrany vlastního života a zdraví. Kdo by si představil, že se opět vrací období igelitových pytlíků na rukou a nohou, vymývání masek hypermanganem nebo organizovaný odchod do krytu, ten je na velkém omylu. Děti se se tak připravují na každodenní život a běžné situace, do kterých se mohou snadno dostat.
hh.jpg

Jen v roce 2017 bylo proškolení v Pardubickém kraji do teď 4 376 dětí od mateřských přes základní až po střední školu.

Hned v první třídě se například děti učí o tom, že oheň je dobrý sluha, ale špatný pán, jak snadno může vzniknout oheň doma a jak tomu předejít. Co udělat, když už oheň vypukne nebo když na nich začne hořet oblečení (pravidlo Zastav se – lehni si – kutálej se). V průběhu základní školy jsou děti dále seznamovány s tématy z oblasti ochrany obyvatelstva.

h.jpg

Osvojit si zásady, co dělat před, při a po povodni, co si sbalit do evakuačního zavazadla nebo jak se nouzově ukrýt to je úkolem školáků.
hhh.jpg

Ale říká se „škola hrou“. A právě takovou hru na záchranu velkého plyšového psa předvedli dětem dva profesionální hasiči z Pardubic předškolákům i školákům v MŠ i ZŠ v Perálci na Chrudimsku. Nstržm. Lukáš Tiler a pprap. František Lokaj poradili dětem, jak poskytnout první pomoc i jaký je správný záklon hlavy pro uvolnění dýchacích cest. „Děti si vyzkoušely vystrojení hasiče k zásahu, nasazení krčního límce i vyproštění zraněné osoby z havarovaného vozidla včetně masírování srdce a použití ambuvaku. Předvedli jsme i obvazové techniky pro různá zranění i použití fixační dlahy. A děti vše zvládly na jedničku,“ pochvaluje si besedu pprap. František Lokaj a s úsměvem dodává: „byla radost darovat jim za odměnu naše hasičské poučné propagační materiály.“


 

Zdroj:

Vendula Horáková, tisková mluvčí – HZS Pardubického kraje

Foto: HZS Pardubického kraje

1