Současný systém vzdělávání v HZS ČR

Vzdělávání//Vzdělávácí zařízení/Celostátní

31.01.2017
Současný systém vzdělávání v HZS ČR

 
 Vzdělávání k získání stupně a zaměření vzdělání
 
  • v resortních vzdělávacích zařízeních
  • v mimorezortních vzdělávacích zařízeních
 
a) Střední vzdělání s maturitní zkouškou:
 
Resortní škola: Střední odborná škola požární ochrany a Vyšší odborná škola požární ochrany ve Frýdku-Místku (SOŠ PO a VOŠ PO)
 
Hlavním posláním SOŠ PO je poskytovat studujícím střední vzdělání s maturitní zkouškou. Škola má akreditovaný vzdělávací program Požární ochrana ve třech formách studia – denní, dálková a forma nástavbového studia. Studium v denní a dálkové formě je čtyřleté a nástavbové studium je tříleté.
 
SOŠ PO ve Frýdku-Místku byla dosud jedinou střední odbornou školou v České republice, která poskytovala střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru Požární ochrana. Toto vzdělání získává na SOŠ PO ve Frýdku-Místku každoročně průměrně 27 absolventů.
K HZS ČR nastupuje cca. 80 % absolventů školy. Část absolventů se uplatní v hasičských záchranných sborech podniků nebo ve sborech dobrovolných hasičů obcí nebo podniků.
Zbytkovou kapacitu nad rámec vzdělávání v režimu denního prezenčního studia mládeže a dálkového studia na SOŠ PO ve Frýdku-Místku využívá SOŠ PO a VOŠ PO ve Frýdku-Místku k organizování resortního vzdělávání v kurzech k získání odborné způsobilosti, k prodloužení platnosti osvědčení o odborné způsobilosti, speciální jazykové přípravy pro příslušníky zařazené na operačních střediscích, doplňkových a jiných kurzů dle aktuálních požadavků výkonu služby.
 
b) Vyšší odborné vzdělání ukončené absolutoriem
 
Resortní škola: Vyšší odborná škola požární ochrany ve Frýdku-Místku
 
Je to jediná vyšší odborná škola v České republice poskytující vyšší odborné vzdělání se zaměřením na požární ochranu a záchranářství v akreditovaném vzdělávacím programu Prevence rizik a záchranářství. Škola připravuje odborníky zejména pro HZS ČR. Vyšší odborné vzdělání s titulem diplomovaný specialista (DiS.) získává od roku 2006 každoročně v průměru 27 specialistů.
 
c) Vysokoškolské vzdělání
 
Pro zabezpečování vysokoškolsky vzdělaných odborníků v oblasti požární ochrany byl v roce 1999 na MV-GŘ HZS ČR připraven Ověřovací studijní program pro odbornou způsobilost na úseku požární ochrany určený pro vysokoškolské studium, který specifikuje požadavky HZS ČR na vysokoškolsky připraveného odborníka, který po ukončení studia splňuje požadavky pro získání osvědčení o odborné způsobilosti k výkonu služby v HZS ČR, HZS podniků a jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí nebo podniků.
 
Nad rámec ověřovacího programu a společného minima spolupracuje HZS ČR v případě potřeby s vysokými školami při přípravě speciálně upravených studijních programů splňujících požadavky HZS ČR. Od akademického roku 2010-2011 se tato spolupráce týká studijního oboru Vojenská chemie s tím, že HZS ČR garantuje omezenému počtu absolventů tohoto oboru uplatnění v HZS ČR.
 
 
d) Resortní vzdělávání v zařízeních MV-GŘ HZS ČR
 
V současné době je vzdělávání organizováno na těchto místech:
  1. SOŠ PO a VOŠ PO ve Frýdku-Místku
  2. Školní a výcvikové zařízení HZS ČR (zahrnuje střediska Brno, Borovany a Frýdek-Místek)
  3.  Institut ochrany obyvatelstva v Lázních Bohdaneč
  4.  Záchranný útvar HZS ČR 
 
Ve vymezeném rozsahu se na zajišťování úkolů vzdělávání v dosavadním systému podílejí vzdělávací, technická a účelová zařízení HZS krajů, které takováto zařízení zřídily.
 
e) Resortní odbornou přípravu a prohlubující vzdělávání
 
  • odborná příprava k získání odborné způsobilosti, resp. k prodloužení platnosti osvědčení o odborné způsobilosti
  • specializační kurzy
  • doplňkové kurzy
  • příprava k vykonání služební zkoušky
  • pravidelná odborná příprava
  • vzdělávání ve smyslu usnesení vlády č. 1542 ze dne 30. listopadu 2005, kterým byla   schválena Pravidla vzdělávání zaměstnanců ve správních úřadech.
 
  • Mimorezortní střední odborné školy
 
Ministerstvo vnitra, generální ředitelství HZS ČR a příslušné HZS krajů uzavřely dohody o spolupráci při přípravě žáků ve studijním oboru Strojník požární techniky se čtyřmi mimorezortními středními odbornými školami:
 
Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Dubno 100, 261 01 Příbram I
Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Kladno, Dubská 967, 272 03 Kladno-Dubí
Střední škola techniky a služeb Karviná, tř. Osvobození 60/1111, Karviná – Nové Město
Integrovaná střední škola energetická a stavební, příspěvková organizace, Na Průhoně 4800, 430 11 Chomutov
 
HZS ČR se v rozsahu stanoveném pedagogickými dokumenty oboru vzdělání Strojník požární techniky podílí na odborném výcviku budoucích maturantů tohoto oboru a tím je zajištěna kvalita vzdělání těchto absolventů adekvátní potřebám služby v HZS ČR. Tyto školy ročně opouští v průměru kolem 100 absolventů oboru, kteří jsou připraveni pro uplatnění v odbornosti strojník v HZS ČR.
 
Více informací o vzdělávání hasičů nalezete na portálu hasici-vzdelavani.cz, pozary.cz a další.
1