False

Zábava/Sběratelství/Akce a výstavy

Legendární Máňa je k vidění u hasičů ve Zbirohu
zbiroh.jpg

„Jestli Máňa letos nevyhraje první cenu, tak já skáču ze skály“ říká v jedné z nejslavnějších českých komedií, Jak dostat tatínka do polepšovny, Luděk Sobota.

Hasičský žebřík zvaný Máňa je jednou z dominantních ikon filmu, na jehož konci je dokonce vyslán zachránit „náčelníka horské služby“, tatínka filmového Vaška, v podání Františka Němce. Nyní mají všichni příznivci této letní komedie a nejen ti, možnost prohlédnout si požární automobil značky Praga Grand Ebert z roku 1920 ve 4D, tedy jak se říkalo dřív – na vlastní oči. Pověstná Máňa čeká na své obdivovatele spolu s dalšími čtyřmi hasičskými Pragovkami zapůjčenými díky laskavosti pana Emila Příhody, majitele Automuzea Praga, pro stálou výstavu "Praga hasičská" v Expozici požární ochrany v areálu Hasičského záchranného sboru ČR ve Zbirohu.

d.jpg

On sám také stálou výstavu pod názvem „Praga Hasičská“ ve Zbirohu otevře, a to už tuto sobotu 28. dubna 2018 ve 13 hodin.

Všichni, kdo na slavnostní otevření zavítají, se přímo z úst pana Příhody a také zakladatele Expozice požární ochrany pana Vlastimila Studeného, dozví, jak strastiplná byla cesta pragováckých exponátů až do hasičské expozice ve Zbirohu.

ss-(1).jpg

Kromě zbrusu nové výstavy hasičských pragovek čeká na hasičské nadšence na ploše o rozloze 4000 m2 více jak 130 exponátů historické hasičské techniky, z nichž nejstarší pochází už z poloviny 18. století. Návštěvníci mohou zavítat do plně vybaveného krytu, určeného pro nouzové ukrytí obyvatel a do zařízeného podzemního velitelsko-štábního pracoviště v rámci unikátní expozice ochrany obyvatelstva. To, jak vypadá po požáru běžná domácnost, je k vidění v expozici vyšetřovatelů příčin požárů.

info.png
Expozice je otevřena denně mimo pondělí od 9,00 do 17,00 hodin, vstup je zdarma.
Adresa: Areál Hasičského záchranného sboru ČR, ulice Pod Parkem 662, Švabín, Zbiroh, okr. Rokycany. GPS: 49°51’29.34‘‘N 13°45‘7.911‘‘E.

info.png
Více informací naleznete na http://www.hzscr.cz/clanek/historicka-expozice-ve-zbirohu-uvod.aspx
Nebo na Facebooku Expozice požární ochrany Zbiroh.

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí MV- generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR