False

Den otevřených dveří v Obecním domě v Praze. Tip na výlet s rodinou do míst za poznáním kde se zrodila samostatná Československá republika.

Zábava/Dobrý nápad

26.10.2017

prag___obecni_dum_by_pingallery-d4b29eo.jpg svatek_republika_vlajka_rijen_denik-380.jpg
Obecní dům v Praze připomene v sobotu 28. října 99. výročí vyhlášení Československé republiky Dnem otevřených dveří a slavnostním Koncertem pro republiku. Provolání Národního výboru k samostatnosti společně s prvním zákonem ČSR bylo v roce 1918 schváleno v Grégrově sále, s Obecním domem jsou ostatně spojeny i další zásadní události: Tříkrálová deklarace z 6. ledna 1918; Národní přísaha českých spisovatelů, kterou ve zcela zaplněné Smetanově síni přečetl Alois Jirásek; Deklarace národů 17. května 1918, založení a práce Národního výboru československého v prostorách Českého pánského klubu od 13. července až do 30. října 1918, kdy rakouské vojenské velitelství složilo do jeho rukou kapitulaci.

OB-pansky_klub_4.jpg

Obecní dům nacházející se na nám. Republiky v Praze 1 zpřístupňuje reprezentační prostory prvního patra zdarma veřejnosti v den výročí vyhlášení samostatnosti každoročně.

OB-pansky_klub_5.jpg

OB-pansky_klub_3.jpg

Návštěvníci projdou Smetanovou síní (letos rozezvučenou píšťalami historických varhan), Cukrárnou, Slováckým salonkem, Salonkem Boženy Němcové, Orientálním salonkem, Grégrovým sálem a Palackého sálem do Primátorského sálu, jehož umělecká výzdoba je ceněným kompaktním dílem Alfonse Muchy. Prohlídku zakončí návštěva Riegrova a Sladkovského sálů.

Prohlídku prostor doprovází doprovodný program:

09_smetanova-sin_smetana.jpg

V průběhu dne rozezní nádherné varhany Smetanovy síně ve třech půlhodinových koncertech známý český varhaník, skladatel a pedagog doc. Jaroslav Tůma, který spolupracuje s řadou předních sólistů a komorních souborů. Tůmova diskografie čítá několik desítek CD titulů,
z větší části sólových. Pro firmu Supraphon natočil např. sérii „Historické varhany Čech“.

Na náměstí Republiky budou mít návštěvníci možnost shlédnout první český hraný dokument ve virtuální realitě s pracovním názvem „Buďte přitom“. Námětem dokumentu je přijetí prvního zákona Československa o založení státu, natáčení dokumentu probíhalo v prostorách Českého pánského klubu v Obecním domě, kde Alois Rašín tento zákon vlastnoručně sepsal (originál je uložen v Národním muzeu).

12-schody_zrcadlo_nahled.jpg

Prohlídka reprezentačních prostor Obecního domu

Reprezentační sály 1. patra, vstup volný

9.00 – 16.00 hodin

Obecní dům, a.s.

nám. Republiky 1090/ 5. 111 21 Praha 1 – Staré Město

Napište nám jak se vám návštěva Obecního domu líbila. Pošlete nám z vaší návštěvy historických prostor vaše fotky nebo video.

Redakce Hasiči.cz