False

Zábava/Dobrý nápad

Originální a jedinečný gastronomický festival Mangalica

kk-(2).jpg

Pokud se letos začátkem února chystáte na cestu do Budapešti a těšíte se na maďarskou gastronomii, tak si naplánujte cestu tak, aby jste mohli určitě navštívit Mangalica Festival , který se právě počátkem února koná, letos ve dnech 9. února 11. února 2018.

Mangalica-festival-1-(1).jpg

Jde o akci, která je jednou z největších gastronomických akcí v Budapešti, na kterou se každoročně velmi těší místní i zahraniční turisté.

iheacimhl2jcz7raoheu.jpg

Gastronomický „Festival Mangalica“ vznikl v roce 2007, aby vzdal hold jedinečnému maďarskému chovatelskému dědictví v podobě chovu prasat originálního maďarského plemene Mangalica a kterému hrozilo v tomto tisíciletí úplné vyhynutí. Cílem festivalu se tak stalo propagovat produkty Mangalica jako neoddělitelnou součást maďarské kultury a života .

pyaykyq2knzc0pumt4mg.jpg

Festival se od doby svého vzniku se stal jedním z největších a nejznámějších gastronomických akcí v Budapešti i v celém Maďarsku

kkk-(1).jpg kkkk-(1).jpg kkkkkkkkkk-(1).jpg

Představuje a nabízí každoročně produkty a výrobky více než stovky vystavovatelů a celou plejádu originálních doprovodných kulturně-společenských programů a akcí, které poučí i pobaví děti i dospělé, prostě všechny členy rodiny.

kkkkkk-(1).jpg kkkkk-(1).jpg

Pokud na festivalu Mangalica se svoji rodinou zavítáte určitě pak neváhejte a ochutnejte některé z mnoha chutných masných výrobků, především pak výrobky Mangalica Meat Producers, ale i domácí sýry, med, doma vyrobenou originální čokoládu, slavný maďarský chléb i víno a nezapomeňte se zahřát destilovaným ovocem v podobě tzv. Pálinky.

Palinka-at-IWINETC-2018-Hungary.jpg

Pálinka je populární maďarský alkoholický nápoj s obsahem alkoholu asi 40-50%. Je to ovocný destilát vyrobený z různých místních plodů: meruňky, švestky, hrušky, třešně, jablka … . Na festivalu jsou k výběru i mnohé speciální příchutě tohoto nápoje např. elderflower, kdoule ... nebo kořeněné verze.

Hlavním zaměřením festivalu je však především prase Mangalica.V důsledku toho je z tohoto čuníka k dispozici mnoho masných výrobků pro turisty, včetně mnoha různých odrůd klobás a salámů, které se skládají z masa Mangalica.

Ve speciálně upravených jídelních kamionech lze produkty Mangalica chutnat jako teplé a čerstvé jídlo v podobě pečeného masa, opékaných klobás či vařené šunky.

Festival také nabízí mnoho rodinných akcí, jako jsou soutěže ve vaření pokrmů, které musí být vyrobeny z produktů Mangalica , gastro přehlídky i řemeslnický veletrh.

Gastronomické potěšení pak doplňuje potěšení v podobě denních i noční koncertů různé lehké hudby, dětských programů i pravý maďarský folklór a lidovku.

kl-(1).jpg kll-(1).jpg

A jaký by to byl festival a nevidět živá prasata chovu mangalica. Spatřit jak tyto specifická maďarská prasata vypadají můžete u tří typů: červená, světlovlasá a bičovitá.

Festival Mangalica se koná v parku Szabadság tér v okrese V nacházející se na náměstí Svobody v blízkosti parlamentu v centru města, snadno dostupný tramvají nebo metrem. Výstup stanice metra M2 Kossuth tér, či stanice metra M3 Arany János, nebo tramvajová zastávky 2 stanice Kossuth L. (5 minut chůze od stanice)

Vstupné
na festival je zdarma, ochutnávka produktů mangalica ve stáncích vystavovatelů je obvykle také zdarma. Jinak vše ostatní je nejen k ochutnání, ale i na prodej.

Pokud chcete být v blízkosti festivalu a zároveň bydlet přímo v centru města, rezervujte si ubytování v Hotelu Iberostar Grand Hotel Budapest. Hotel se nachází přímo na náměstí Svobody a je nejen našim tipem, ale především bude skvělou volbou pro váš pobyt na festivalu gastronomie.

Redakce hasiči.cz

Foto: Redakce hasiči.cz , Z.Knap

Napište nám, jak se vám návštěva gastronomického festivalu „Mangalica“ líbila. Pošlete nám z vaší návštěvy fotky, video. Nejlepší příspěvek uveřejníme a autora odměníme.