False

90 let se Státní tiskárnou cenin.

Zábava/Dobrý nápad/Tip

05.04.2018
90 let se Státní tiskárnou cenin.

png-tip-tab-png-tip-png-400.png   logo_VYSTAVA_RED_c.jpg
 

Originální výstava historie vývoje a výroby českých bankovek, akcií, dluhopisů a osobních dokladů




Vedle stého výročí vzniku samostatného československého státu a konstituování vlastní národní měny patří k historickým mezníkům také založení národní tiskárny bankovek a cenin, od něhož tento rok uplyne 90 let.

V souvislosti s tímto významných výročím Státní tiskárna cenin připravila jedinečnou výstavu nazvanou „90 let se Státní tiskárnou cenin“, která od 6.dubna do 31.května 2018 široké veřejnosti v prostorách Strahovského kláštera v Praze, v zimním reflektáři představí průřez statni-tiskarna-cenin-reference-tayllorcox.pnghistorií vývoje a výroby českých bankovek, akcií, dluhopisů i osobních dokladů

Výstava poprvé v historii a na dlouhou dobu zřejmě naposled, nabízí návštěvníkům se seznámit a zhlédnout originální a zajímavé exponáty v nichž se zrcadlí a odráží historický, politický a kulturní vývoj České republiky od doby vzniku tiskárny před devadesáti léty až po současnost.

 

PLAKAT.jpg


Kdo navštíví výstavu bude moci spatřit na vlastní oči jak exponáty z období první republiky, například první národní bankovky Československé republiky od výrazných výtvarných umělců té doby (Švabinský, Mucha, Mudruňka a mnoho dalších) až po současnost. Na výstavě tak nechybí bankovka z nejslavnějšího období tiskárny , kterou byla 1000 Kč s portrétem Palackého podle návrhu Švabinského a která získala ocenění na mezinárodní výstavě v Paříži. Pozoruhodné je v této souvislosti i srovnání originálních ryteckých rozkreseb této tisícikorunové bankovky podle návrhu Švabinského, od našich nejlepších rytců té doby, Karla Wolfa a Bohumila Heinze.

PENIZE-5.jpg

 

Výstava neopomíjí představit exponáty z válečného období, kdy tiskárna cenin tiskla protektorátní oběživo, ale i jedinou poštovní známku, která kdy byla v tiskárně cenin vytištěna. V té době tiskárna tiskla i peněžní poukázky pro koncentrační tábor v Terezíně a bankovky pro slovenský stát autora Aurela Kajlicha.

PENIZE-3.jpg

 

Historický průřez představují i exponáty z 50.-80. let kdy bankovky vytvářeli autoři jako byl , Svolinský, Medvecká, Hruška, Lukavský, Brunovský, Kulhánek i exponáty současných bankovek a cenin po vzniku samostatné České republiky.

Menova-reforma-Stokoruna1953.jpg

Návštěvníci se seznámí s postupy zrodu současné bankovky od čistého papíru, stádia návrhu, ryteckého zpracování až po detaily výroby.

PENIZE-4-KULHANEK.jpg

Unikátními exponáty na výstavě jsou originální návrhy a rytiny bankovek, ať už vydaných do oběhu nebo navždy skryté v trezorech Státní tiskárny cenin. Raritou je bezesporu funkční gilošovací stroj, který zapůjčila kromě mnoho dalších zajímavých exponátů Česká národní banka.

Vedle bankovek výstava představuje a ukazuje i další neméně důležité tiskoviny které nás všechny provázejí celým životem. Jsou to především osobní doklady – občanské průkazy, na kterých je zřetelný rozmach v designu, technologických postupech, trendech zpracování, kombinaci ochranných prvků a personalizaci.

V interaktivní části výstavy je možné mimo jiné exponáty, se poprvé seznámit s novými technologiemi občanských průkazů s čipem, které budou plošně vydávané od 1. července 2018 Ministerstvem vnitra. Tento nový občanský průkaz je již vybaven elektronickým čipem nové generace, na kterém bude nahrán tzv. identifikační certifikát, prostřednictvím kterého se bude moci občan elektronicky autentizovat k systémům veřejné správy, a vzdáleně tak prokázat svou identitu.

 

225007__.jpg

Nabízíme a doporučujeme všem zájemcům z řad široké veřejnosti, tedy nejen sběratelům a milovníkům bankovek, využít příležitost shlédnutí neobvyklé a jedinečné výstavy umístěné navíc v originálním prostoru Strahovského kláštera. Výstava je však nejen zajímavá, ale především originální v podobě exkurzu do světa historie vývoje a výroby českého oběživa, akcií, dluhopisů, osobních dokladů a dalších cenin.


A závěrem pozvánky ještě jedna zajímavost, kterou na výstavě budete moci spatřit a seznámit se sní.

logo_VYSTAVA_RED_c-(1).jpgK 90. výročí Státní tiskárna cenin vydává pamětní list ve formátu bankovky, na kterém prezentuje nové ochranné prvky. Na přední straně bankovky je znázorněn Max Švabinský, jeden z výrazných umělců z období první republiky. Na zadní straně je vyobrazena dívka s frygickou čapkou. Státní tiskárna cenin má ve svém logu hlavičku dívky s frygickou čapkou. Není to náhoda. Frygická čapka symbolizuje svobodu a dívka zpodobňuje republiku. A právě tento symbol svobodné republiky sehrál v historii tiskárny důležitou roli.

PREDNI_STRANA.jpg

 

V době stavby tiskárny byla svěřena výzdoba budovy tehdy uznávanému sochaři Celestýnu Kloučkovi, který navrhl kromě ostatních plastik na průčelí budovy i hlavu dívky s frygickou čapkou nad portál. Když v roce 1931 vytvořil Max Švabinský návrh na stokorunovou bankovku, použil tento symbol svobodné republiky rovněž. Za okupace, jakmile se tiskárna dostala do područí německých úřadů, bylo rozhodnuto, že čapka svobody musí pryč. A tak byla frygická čapka přímo nad portálem budovy osekána do podoby neutrálního šátku. Hlavička republiky na protektorátní padesátikoruně od Maxe Švabinského musela být rovněž bez čapky. Až po válce, v roce 1945, když byla vydána nová stokoruna, byla realizována se stejným portrétem avšak opět s čapkou svobody.

 

ZADNI_STRANA.jpg

Nad portál se čapka zatím nevrátila, protože by se jednalo o technicky složitou a finančně značně náročnou akci. Její příběh se však zapsal do historie tiskárny tak, že bylo logické, aby byla použita pro firemní logo.

Redakce Hasiči. cz

Zdroj

Mgr. Libuše Pavlíková-marketingový specialista
Státní tiskárna cenin, státní podnik, Praha

PENIZE.jpg

 

Napište nám pokud jste výstavu navštívili. Pošlete nám z vaší návštěvy fotky nebo video, přidejte váš názor, komentář.

Sdílejte tento článek na facebooku


INFO.png

INFORMAČNÍ SERVIS

 

VÝSTAVA SE KONÁ

Strahovské nádvoří 1/132
118 00 Praha 1 - Hradčany
Česká republika
GPS: 50.0866500N, 14.3888939E, 


 

OTEVÍRACÍ DOBA:

Výstava je otevřená pro veřejnost v termínu 6. dubna-31. května 2018,
denně 9:30 - 11:30 hod.,  12:00 - 17:00 hod.


 

VSTUPNÉ:                                                                                                                           

Základní            120 CZK
Snížené              60 CZK    * Platí pro děti 6 – 15 let; držitele platných mezinárodních studentských
                                               a učitelskýchprů kazů  ISIC, IYTC, EURO 26, ITIC;  seniory nad 65 
                                               let věku a po předchozím ohlášení proskupiny dospělých nad 20 osob.


Rodinné             200 CZK     (rodiče + děti do 15 let)

Skupinové           20 CZK za osobu. * Platí pro školní a seniorské skupiny nad 20 osob po předchozím ohlášení.  

Vstup zdarma:

 
děti do šesti let věku; držitelé průkazu ZTP, ZTP/P; členové řádů a kongregací;držitelé novinářského průkazu; držitelé platných průkazu ICOM, ICOMOS, UHS; držitelé průkazu Asociace výtvarných pedagogů; držitelé volných vstupenek Strahovské obrazárny; doprovod školních skupin za těchto podmínek: skupinu tvoří minimálně 10 dětí v doprovodu maximálně 2 dospělých osob.

Upozornění:

Vstupenka na výstavu „90 let se Státní tiskárnou cenin“ neplatí pro vstup do Strahovské obrazárny a Strahovské knihovny! Prohlídka celé expozice je bez průvodce (kromě plánovaných komentovaných prohlídek), prodej vstupenek končí 30 minut před uzavřením objektu, tj. v 11:00 a 16:30 hodin.

JAK SE NA VÝSTAVU DOSTANETE:

Veřejná doprava:

Plánujete-li cestu městskou hromadnou dopravou, můžete použít informací Dopravního podniku hl. m. Prahy  nebo na tel. 296 19 18 17.
Z centra města:  tramvaj č. 22 (stanice Pohořelec).

 Autobus:
V ulici Dlabačov, krátkodobé zaparkování na 10 minut (po - ne 8-22 hod. s poplatkem 50 CZK/10 min).
V Keplerově ulici v blízkosti zastávky Brusnice (bez provozní doby a poplatku).


Zastávky slouží pouze pro výstup a nástup návštěvníků.

 Auto:

Parkování pouze vně areálu. Nejbližší placené parkoviště je na náměstí Pohořelec.

Vjezd do areálu je pouze na zvláštní povolení vlastníka. Vjezd je zabezpečen sloupkem.


 


 

1