False

Náš tip k návštěvě obce Ralbice v Lužickém Srbsku

Zábava/Dobrý nápad

Náš tip k návštěvě obce Ralbice v Lužickém Srbsku

Obec Ralbice, německyRalbitz, je velmi zajímavá obec v Německu, která se nachází v části území zvané Lužické Srbsko. Rádi bychom Vás do této obce, jejíž obyvatelé mimo německého jazyka zcela přirozeně hovoří a jednají i v hornolužické srbštině ( v místních podmínkách je to dokladem, že i jazyk s jen poměrně malým množstvím mluvčích může být soběstačný pro většinu normálních životních situací) pozvali a upozornili, proč by jste tuto obec měli navštívit.

Určitě to není kvůli jazyku. I když je lužická srbština velmi podobná češtině, asi ve stejné míře jako slovenština, tak moc nespoléhejte, že se v těchto končinách domluvíte česky.

Nemecko-listopad-17-035-(2).jpg

Co je ovšem zcela ojedinělé a pro nás až nepochopitelné, je místní hřbitov, který nikde jinde nenajdete. V Ralbici se okolo poutního kostela Panny Marie v Róžantu nachází hřbitov sestávající se z několika střídavě užívaných částí, z nichž v každé se již po několika desetiletí, pohřbívá do řad dle pořadí úmrtí. Neexistují zde rodinné hroby, je zde pouze hrob jedince v pořadí jak zemřel. Tento hrob se jménem vždy existuje jen 25 let, poté hrob zaniká a je do něj uložena další zemřelá osoba. Tuto tradici na základě myšlenky, že mrtví předstupují před Boha jako sobě si rovni, vytvořil a uvedl do života po roce 1945 místní duchovní, katolický kněz.

Nemecko-listopad-17-038-(1).jpg

Dle této myšlenky pravidla stanoví, že po uložení zemřelého do hrobu je jeho hrob označen bílým křížem se jménem. Všechny kříže všech hrobů jsou zcela stejné a hroby jsou shodně upravené, bez kamenných prvků. Bílé kříže jsou vyrovnány v přesných řadách v zákrytech, jak je to známé z vojenských hřbitovů.

Nemecko-listopad-17-034-(1).jpg

Smysl těchto pravidel je tedy symbolismus, že mrtví předstupují před Boha jako sobě si rovni. Je to spíše evangelická nebo protestantská idea, která však v Ralbici pozoruhodně zdomácněla navzdory tomu, že tato obec leží ve výlučně katolickém kraji neboť místní obyvatelé, Lužičtí Srbové, kteří v obci tvoří až 90% obyvatel, jsou římskokatolického vyznání a navíc velmi zbožní a tradičně založení.

V Ralbici se ovšem nachází nejen unikátní hřbitov s bílými kříži, ale je zde každoročně o velikonočních svátcích konána i jedna z nejhezčích slavností ve střední Evropě, tzv. křižácká jízda.

ABR2a61be_easter_germany-(1).JPG

Jde o jezdecké procesí na koních s ozdobnými postroji a s jezdci – muži v černých fracích s cylindry. Až 700 jezdců v ukázněných dvojstupech projíždí na sváteční den Vzkříšení každoročně Ralbici, aby tzv. křižáckou jízdou posvětili místní pole a oslavili zmrtvýchvstání Krista.

Obě tyto události činí Ralbic, ležící severozápadně od Budyšína a východně od okresního města Kamence, 70 km severovýchodně od Drážďan, místem, které určitě stojí za návštěvu.

Obec Ralbic je přístupná po dálnici A4 od Drážďan a poté po silnici první třídy B 96 směr do Königswarty, nachází se v ní i železniční stanice a je od Ralbice vzdálena cca 2,5 km.

Redakce hasiči.cz

Foto: Redakce hasiči.cz, TMGS Dresden

Informační zdroj :

Návštěva redakce Hasiči.cz v rámci FAM-Trip Tschechische Journalisten Thomas Cook

Wikipedia

Foto: Redakce hasiči.cz, informační materiál agentury :Tourismus Marketing Gesellschaft Sachsen mbH, Bautzner Straße 45 – 47, 01099 Dresden

Napište nám jak se vám návštěva v Ralbici líbila. Pošlete nám z vaší návštěvy fotky nebo video.