Hasiči radí: Jak se chovat za bouřky

Źhavé aktuality/Oznámení

09.08.2018
Hasiči radí: Jak se chovat za bouřky
bourka-dest.jpg
Český hydrometeorologický ústav dnes vydal výstrahu č. 74/18 na jev „Silné bouřky“ pro kraje Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský od dnešních 11 hodin do odvolání. Jak chránit svou domácnost před úderem blesku a jak se zachovat, pokud nás bouřka zastihne v přírodě. Hasičský záchranný sbor ČR v rámci seriálu pro bezpečné léto přináší připomenutí základních faktů o bouřce. 
 
ViewImage-(2).jpg

info-poznamka.jpegJen během letních prázdnin v roce 2017 způsobil blesk 70 požárů se škodou téměř 6 miliónů Kč, jeden člověk byl při těchto požárech zraněn. K poslednímu většímu požáru způsobenému bleskem patřil i požár střechy rodinného domu v Želechovicích nad Dřevnicí (ve Zlínském kraji). Požár oznámila sousedka majitele, která viděla, jak do střechy sousedního domu udeřil blesk a jak střecha začala hořet. Z důvodu nemožnosti provádět zásah z výškové techniky hasiči mohli hasit jen z nastavovacích žebříků a z prostoru uvnitř domu. Při zásahu museli rozebrat část střechy, aby se dostali k ohniskům požáru. Škoda byla vyčíslena na 100 000 Kč, uchráněné hodnoty se vyšplhaly na 1 milión korun.

ViewImage-(1).jpg

staistika6.pngPočet požárů způsobených bleskem od 1. 7. do 31. 8. v letech 2006 až 2017
Rok Počet Škoda v mil. Kč Usmrcených Zraněných
2006 40 8,60 0 3
2007 46 7,20 0 2
2008 29 6,00 0 1
2009 30 12,80 0 3
2010 39 7,50 0 3
2011 23 23,50 0 5
2012 40 12,50 0 6
2013 39 64,80 0 4
2014 41 7,00 0 9
2015 93 10,00 0 6
2016 20 4,40 0 1
2017 70 5,70 0 1
 

rada.jpg blesk3.jpgJak se chovat bezpečně během bouřky?

bod1.jpgBěhem bouřky se raději zdržujme v domě s funkčním hromosvodem na suchém místě, dále od vodovodu, kamen, elektrospotřebičů a zásuvek. Nezapomeňme zavřít okna a odpojit od elektrické sítě veškeré spotřebiče, které nemusí být nutně v provozu (tzn. odpojit i anténní přípojku od televize a telefonní linku od modemu počítače, aby nedošlo k jejich poškození nebo zničení).  Řešením může být moderní zařízení sloužící k ochraně proti pulsnímu přepětí – tzv. přepěťová ochrana, která chrání nejen proti výbojům blesku, ale obecně proti jakýmkoliv prudkým výkyvům napětí v elektrické síti.
 
 ViewImage-(3).jpg
 
bod1.jpgLidé se často domnívají, že když se ukryjí v jakékoliv budově, jsou v bezpečí. Pokud se jedná o budovu, kde není hromosvod nebo je poškozený,hrozí zde velké riziko úderu blesku i následného požáru. V roce 2017 blesk způsobil požár 31 objektů, z čehož 24 objektů bylo bez hromosvodu. Škoda na těchto objektech činila 10 837 000,- Kč. Lidé také často zapomínají na skutečnost, že po úderu blesku je potřeba nechat hromosvodní soustavu znovu zkontrolovat revizním technikem.
 
rada.jpgblesk3.jpgCo dělat, když nás bouřka zastihne v přírodě?
  • Pokud se v době bouřky nacházíme venku, je nutné se urychleně schovat. 
  • Bezpečný úkryt před bleskem poskytují budovy, zejména velké objekty s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí, obecně pak veškeré stavby chráněné hromosvodem.
  • V přírodě se můžeme schovat v hustém lese, nižším porostu, úzkém údolí nebo v suchém příkopu v podřepu s nohama a rukama u sebe.
  • Nikdy se neschovávejme pod osamělými stromy, na okraji lesa, pod převisy nízkých skal, v menších staveních bez hromosvodu nebo ve stanech.
  • Největší nebezpečí zásahu bleskem hrozí při pobytu v otevřeném terénu, na rozlehlé holé pláni, na vyvýšených místech, v bezprostřední blízkosti železných konstrukcí (sloupy elektrického vedení) nebo vysokých osamocených stromů.
  • Nezdržujeme se v blízkosti vodních ploch nebo na podmáčené půdě. Velké nebezpečí zásahu bleskem hrozí při koupání, windsurfingu nebo při plavbě v loďce.
  • Za bouřky venku pokud možno nepřenášíme kovové předměty. Pokud jsme se během jízdy na kole dostali do bouřky, tak je dobré sesednout, vzdálit se od kola a schovat se na co možná nejbezpečnějším místě.
  • Není vhodné si lehat na zem nebo stát příliš rozkročený, tím se zvětšuje plocha, kterou může blesk zasáhnout. Je důležité, aby kontakt se zemí byl co nejmenší. Obecně se doporučuje při bouřce stát s nohama těsně u sebe. Pro člověka není nebezpečný jen samotný viditelný blesk, ale i jeho vybíjecí proudy, které se po úderu šíří po zemském povrchu. Jsme-li venku ještě s ostatními, tak se nikdy nezdržujeme v jedné velké skupině, zvyšujeme tím pravděpodobnost zásahu bleskem.
  • Pokud nás zastihne bouřka v automobilu, nemusíme se blesku příliš obávat. Jestliže necháme okna i dveře zavřené, poskytne nám plechová karoserie spolehlivou ochranu. 
  • První pomoc při úrazech bleskem je stejná jako při ostatních úrazech způsobených elektrickým proudem a při popáleninách. Podle stavu zraněného bývá často nezbytné použít umělé dýchání, srdeční masáž a protišoková opatření.
 
 
 
Zdroj:
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová - tisková mluvčí MV- generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR
Foto požárů po úderu blesku: HZS hl. m. Prahy, HZS Středočeského kraje, HZS Zlínského kraje a HZS Moravskoslezského kraje.