Rorýs měl omotaný vlasec okolo hlavy, zůstal uvězněn pod střechou domu.

Žhavé aktuality/Kuriozity

02.07.2018
Rorýs měl omotaný vlasec okolo hlavy, zůstal uvězněn pod střechou domu.
rorys-obecny_11.jpg
Územní odbor Ústí nad Orlicí

Profesionální hasiči z Vysokého Mýta se postarali v neděli 1. července po třetí hodině odpolední o záchranu rorýse obecného. Rorýs zůstal uvězněn vlascem, který měl omotaný kolem hlavy pod střechou obytného domu ve výšce cca 10m.

as.jpg

Hasiči provedli záchranu pomocí lanem, zajistili jednoho hasiče a přes střešní okno ptáčka zachránili.
Zraněného rorýse hasiči odvezli na základnu, kde mu dali napít, uložili do krabice a zavolali na záchrannou stanici Pasíčka.

inforamce.jpgRorýs obecný
 je nejlépe z všech ptáků přizpůsoben pobytu ve vzduchu. Živí se tzv. aeroplanktonem (hmyzem , pavouky), který chytá za letu. Za letu i pije z vodní hladiny a radarem bylo zjištěno, že za letu také spí. Jeho neuvěřitelná obratnost a letové schopnosti mu umožňují i takové akrobatické výkony, jakým je páření za rorys-obecny_9.jpgletu. Jeho spánek probíhá v jakýchsi krátkých úsecích. Vystoupá do výšky až 1 km (do této výšky létají například vyhlídkové balony) a po dobu klesání na několik minut spí a odpočívá. Upadá do mikrospánku, ve kterém je jedna polovina mozku nečinná, ale druhá kontroluje jeho pohyb a okolí. Rorýsi mohou létat i ve značných výškách, to jim umožňuje relativně větší povrch červených krvinek, společně se speciálním hemoglobinem, majícím vyšší schopnost vázat kyslík v prostředí s jeho nižším obsahem.

Jana Poláková - HZS Pardubického kraje
Foto: HZS Pardubického kraje