Ministr vnitra se sešel s vedením Hasičského záchranného sboru ČR

16.01.2018
Ministr vnitra se sešel s vedením Hasičského záchranného sboru ČR
q.jpg
Dnes, 16. ledna 2017, se sešel ministr vnitra Lubomír Metnar s vedením Hasičského záchranného sboru ČR a všemi řediteli HZS krajů. Bylo to první setkání Lubomíra Metnara ve funkci ministra vnitra s širokým vedením Hasičského záchranného sboru ČR.
qqqqqqq.jpg
Hlavním tématem celého setkání byla dlouhodobá strategie rozvoje Hasičského záchranného sboru ČR. Pro ten je z důvodu zhoršujícího se bezpečnostního prostředí a zvyšování četnosti velkých mimořádných událostí klíčová zejména potřeba finanční a personální stabilizace.

zzzz.jpg
S krajskými řediteli probíral ministr vnitra například plán dobudování počtu stanic HZS krajů, kterých je v tuto chvíli 241. V letošním roce bude započata stavba třech nových stanic a postupně by se měl jejich počet vzhledem k optimalizaci plošného pokrytí dostav na stav 250. Stanice je potřeba dobudovat hlavně v místech nových komerčních center nebo při nových úsecích dálnic. V letošním roce započne výstavba stanice Bítozeves (zde se bude jednat o společnou stanici s HZS podniku Nexen), stanice Milovice a stanice Doksy.

zzz.jpg
S novými stanicemi souvisí také doplnění stavu příslušníků. Těch je potřeba v příštích pěti letech nabrat ještě necelých 700. V tuto chvíli má Hasičský záchranný sbor ČR 9 727 příslušníků, z nichž jsou 2/3 příslušníků zařazeny ve směnném provozu ve výjezdu. Na tři nové hasičské stanice bude letos navýšen počet příslušníků o 66 míst.

Poslední roky je kladen velký důraz také na vzdělávání příslušníků, které prošlo mnoha změnami. Do budoucna se počítá s dobudováním kapacit v systému vzdělávání, například v rámci dobudování střediska ve Zbirohu.
ee.jpg
Ministr vnitra byl také seznámen se záměrem úpravy stávajícího složitého systému požární ochrany cestou nového zákona o požární ochraně.
eeee.jpg
V oblasti ochrany obyvatelstva byla vyzdvižena především nutnost modernizace celého systému. Počínaje varováním a vyrozuměním obyvatelstva, přes mechanismy nouzového přežití až po systematické vzdělávání obyvatel již od útlého věku.
ww.jpg
Ze strany vedení sboru byla prezentována také nutnost lepší obměny požární techniky a věcných prostředků tak, aby se dosáhlo stabilního cyklu, který by byl kratší, než je doba životnosti samotné techniky. V tuto chvíli je průměrné stáří hasičské cisterny více než 12 let a vnitřní dluh na technice je více než 3 500 milionů korun.

hka.jpg
Všechny diskutované změny a plány Hasičského záchranného sboru ČR jsou přímo závislé na stabilním a vyváženém rozpočtu. Jen tak bude sbor schopen neustálého zkvalitňování služeb veřejnosti a zajištění bezpečnosti obyvatel České republiky.

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí MV- generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR