Den poté...v Jihočeském kraji

30.10.2017
Den poté...v Jihočeském kraji
vitr-silny.jpg
Větrná kalamita, která se v neděli 29. Října 2017 přehnala přes Českou republiku, znamenala pro jihočeské profesionální a dobrovolné hasiče přibližně 15 hodin nepřetržité práce.

Ve statistikách HZS Jihočeského kraje evidujeme přibližně 650 vícečetných událostí, které přímo souvisely s odklízením následků silného větru. Nejvíce práce měli hasiči s odstraňováním spadlých stromů, které blokovaly silnice a železnice. Jednotky rozřezávaly stromy, které buď spadly, nebo ohrožovaly domy a chaty. Celou řadu případů tvořily stromy, které spadly na vozidla. Těchto zásahů, při kterých největším pomocníkem hasičů byly motorové pily, bylo z celkového počtu přibližně 90 procent.

Další události, ke kterým hasiči vyjížděli, bylo zajišťování uvolněných střech a střešních krytin. Řešili jsme také poletující billboardy, uvolněná lešení či jsme spolupracovali s pracovníky energetické společnosti E-on při odklízení stromů spadlých na elektrické vedení.

Extrémně náročný den pro hasiče skončil okolo 20. hodiny, kdy se vítr na území Jihočeského kraje zklidnil. V průběhu noci žádná z jednotek nevyjela ani jednou. Motorové pily však hasiči vzali do rukou i v pondělí 30. října 2017. Protože ne vše, co vítr v neděli napáchal, bylo odklizeno.

V průběhu dnešního dne, 30.10. 2017, očekáváme další události, kdy hasiči budou odklízet především popadané stromy, které byly včera vyhodnoceny jako ty, jež přímo neohrožují život, zdraví nebo majetek občanů.

Od šesté hodiny ranní do desáté dopolední už hasiči vyjeli k přibližně čtyřem desítkám takovýchto událostí.

Vendula Matějů, tisková mluvčí - HZS Jihočeský kraj
Foto: HZS Jihočeský kraj