Jihočeští hasiči řeší požár trav a lesních porostů, shořela i vatra připravená již na čarodějnice

HZS Jihočeský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

30.04.2018
Suché počasí bez deště téměř zákonitě znamená vyšší počet výjezdů hasičů k požárům trav, lesní hrabanky či porostů.

ViewImage-(10).jpg

Od pátku 27. dubna 2018 evidují statistiky HZS Jihočeského kraje více než jednu desítku těchto požárů. Na druhé straně dobrou zprávou je, že u žádného požáru nebyl nikdo zraněn a nevznikla při nich žádná škoda.

depositphotos_116178886-stock-illustration-forest-fire-fire-in-forest.jpg
Největší požáry likvidovali hasiči v pátek 27. dubna u Hnojné Lhoty na Táborsku a v neděli 29. dubna u obce Třitim u Týna nad Vltavou:
Osádky dvou cisteren profesionálních hasičů ze stanice Tábor byly v 14:55 hodin vyslány do lesa u Hnojné Lhoty, kde hořela hrabanka, kles a pařezy po těžbě. Veškerý porost v době příjezdu hasičů hořel na ploše přibližně 1 000 m2 a silným větrem se šířil dál do lesa. Velitel zásahu si přes operační středisko vyžádal jako posilovou jednotku další dvě cisterny, a to dobrovolných hasičů z jednotky SDH obce Tábor.

ViewImage-(9).jpg

Zasahující hasiči vytvořili dopravní vedení vody a na lokalizaci požáru, kterou velitel nahlásil v 15:30 hodin, jednotky nasadily tři útočné proudy. Dobrovolné cisterny doplňovaly vodu do cisteren profesionálních. Poté, co hasiči dostali požár pod kontrolu, dohašovali možná skrytá ohniska okopáváním ohořelých pařezů. Závěrečný průzkum hasiči provedli termokamerou. Požár nezpůsobil žádnou škodu, zásah hasičů uchránil majetek v hodnotě 1 000 000,-.

depositphotos_116178886-stock-illustration-forest-fire-fire-in-forest.jpg
Přibližně hodinu zabrala hasičům likvidace požáru stromů, hrabanky a dřevního odpadu, který hořel u Žimutic, části obce Třitim. K požáru vyjeli v 16:05 hodin profesionální hasiči ze stanice Týn nad Vltavou.

ViewImage-(1).jpg

Požár zasáhnul sedm vzrostlých stromů a další porost na ploše cca 200 m2. Hasiči celou plochu včetně kořenů stromů prolili vodou. Požár nezpůsobil žádnou škodu.
depositphotos_116178886-stock-illustration-forest-fire-fire-in-forest.jpg
První "čarodějnický" zásah už o den dříve řešili profesionální hasiči ze stanice Český Krumlov, když již v neděli 29. dubna od 21:33 hodin v Dolním Třeboníně společně s jednotkou místních dobrovolných hasičů likvidovali požár vatry připravené na dnešní pondělní pálení čarodějnic. Hasiči vatru uhasili a požářiště prolili vodou. Požár je beze škody.

Vendula  Matějů –tisková mluvčí Jihočeský kraj
Foto: HZS Jihočeský kraj