Obyvatelé v okolí jaderné elektrárny Temelín dostanou nové tablety jodidu draselného

HZS Jihočeský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

18.01.2018

2370719_temelin-radioaktivita-mereni-v1.jpg
Jodová profylaxe je jedním z nejvýznamnějších opatření pro ochranu obyvatelstva v případě radiační události. Jodid draselný při požití tablety umí nasytit lidskou štítnou žlázu „zdravým“ jódem a nedovolí její sycení jódem radioaktivním.

492414.jpgTablety jodidu draselného patří do každé domácnosti v obcích v okolí jaderné elektrárny Temelín, v tzv. zóně havarijního plánování. Na konci března 2018 však končí použitelnost tablet, které mají občané od roku 2013. V následujících třech měsících proto budou staré tablety vyměněny za nové.
Příprava obměny tablet započala již v únoru 2017. Na celém procesu se podílí provozovatel jaderné elektrárny (ČEZ, a. s.), Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje, Krajský úřad Jihočeského kraje a starostové, kteří budou zajišťovat obměnu tablet v podmínkách obce.
Jihočeští hasiči společně se zástupcem krajského úřadu rozvezli první tablety jodidu draselného na obecní úřady obcí v zóně havarijního plánování v tomto týdnu. K rozvozu pro téměř 27 tisíc trvale žijících obyvatel a další osoby v 33 obcích mají hasiči připraveno přes 45 tisíc balení zakoupených firmou ČEZ, a. s.

-.jpg
Další ochranná opatření pro okolí elektrárny v případě radiační události jsou plánována ve Vnějším havarijním plánu Jaderné elektrárny Temelín. Jak se chovat při mimořádné radiační události si mohou obyvatelé přečíst v „Havarijní příručce pro případ radiační havárie“ ve stolních kalendářích na roky 2018-2019, které v pravidelných cyklech vydává jaderná elektrárna a distribuuje na obecní úřady.

(Autorkou článku je kpt. Mgr. Lenka Novotná, oddělení krizového řízení krajského ředitelství HZS Jihočeského kraje)

Vendula  Matějů –tisková mluvčí Jihočeský kraj

Foto: HZS Jihočeský kraj