Přes Jižní Čechy se žene vichřice, hasiči evidují již více než 300 výjezdů

29.10.2017
Přes Jižní Čechy se žene vichřice, hasiči evidují již více než 300 výjezdů
vitr-silny.jpg
Přibližně od půl páté ranní začaly jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů vyjíždět k zásahům, kdy odstraňují následky silného větru.

Vítr zaměstnával nejdříve hasiče na Českokrumlovsku, Českobudějovicku a Prachaticku. Během dvou hodin byly "venku" jednotky všech okresů Jihočeského kraje.

Do půl deváté hasiči vyjeli k více než 60 tzv. vícečetným událostem (znamená to, že během jednoho výjezdu jednotka odklidila i více spadlých stromů). Popadané stromy byly nejčastější náplní práce všech zasahujících jednotek, a to i v dalších hodinách, kdy však intenzita větru zesílila. K 11. hodině už statistiky HZS Jihočeského kraje evidují téměř tři stovky událostí.

Kromě stromů spadlých jak na silnice, železnice a zaparkovaná auta, odřezávají a odklízejí hasiči stromy, u kterých hrozí pád na domy či chaty. V Českém Krumlově museli hasiči upevňovat uvolněné solární panely či odstraňovat spadlé dráty elektrického vedení. Častým zásahem pak je také zajišťování uvolněných střešních krytin.

Tyto zásahy řeší hasiči například na sídlišti Máj v Českých Budějovicích, v Černé v Pošumaví, v Písku, na čerpací stanici v Soběslavi, na střeše mateřské školky v Protivíně, na autobusové zastávce ve Strakonicích či u na střeše jednoho pavilónu strakonické nemocnice. Do domova důchodců v Horní Stropnici pak musel být zajištěn náhradní zdroj energie.

Situace se zatím příliš neuklidňuje. Události volané na tísňovou linku stále přicházejí.

Vendula Matějů, tisková mluvčí - HZS Jihočeský kraj
Foto: HZS Jihočeský kraj