U obce Mříč na Českokrumlovsku se srazily dva vlaky, zranění utrpělo 14 osob. V jednom vlaku cestovala také skupina dětí z mateřské školy.

HZS Jihočeský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

04.05.2018

718b0e8c3533a4fdb04439e35c94_w1024_h900_g0b1dfca62c3611e48a740025900fea04.jpg

Zatím není jasné proč, je znám pouze fakt, že 3. května 2018 krátce před 9. hodinou dopolední došlo na železniční trati č. 194 u obce Mříč na Českokrumlovsku ke srážce dvou vlaků.

qqq-(1).jpg
Informaci o nehodě obdrželi hasiči na tísňovou linku 112 v 8:44 hodin. Operační středisko HZS Jihočeského kraje na místo vyslalo profesionální hasiče ze stanic Křemže a České Budějovice, vyjela také podniková jednotka SŽDC České Budějovice. Velké množství sanitek vyslala také ZZS, a to včetně vrtulníku LZS. K nehodě se dostavila také Policie ČR.

fv-(1).jpg
Jednalo se o čelní střet dvou osobních vlaků, které se potkaly na jedné koleji. V obou soupravách cestovalo dohromady 50 osob, 14 z nich utrpělo zranění. Nehoda se obešla bez vyproštění. Zásah hasičských jednotek spočíval v asistenci zdravotníkům ZZS při ošetření zraněných, při jejich třídění a především při jejich evakuaci z vlaků ven. Složitost zásahu způsoboval obtížný terén, ale vzhledem k dostatečnému množství hasičů byli všichni cestující, ať už zranění či ne, bezpečně evakuováni. Poslední osobu z vlaku hasiči evakuovali přibližně do 45 minut od ohlášení nehody.

as-(1).jpg

Všech 14 zraněných transportovala ZZS sanitkami a vrtulníkem do nemocnic v Českých Budějovicích a v České Krumlově, pro nezraněné cestující byla připravena náhradní autobusová doprava. Ve vlaku cestovala také skupina dětí z mateřské školy. Pro ně HZS Jihočeského kraje připravil evakuační autobus, kterým je odvezl na stanici v Českých Budějovicích. Okolo půl jedenácté dopolední nebyl na místě nehody již nikdo z cestujících z vlaků.

df-(1).jpg
Po ukončení záchranných prací českobudějovická a křemežská jednotka zásah ukončily. Na místě nehody zůstala pouze "drážní" jednotka, která vyčkala do ukončení šetření drážní inspekce. Poté si velitel zásahu povolal automobilový jeřáb a těžkou techniku na vlastní odklizení vlaků.

aa-(1).jpg

Na stanici v Českých Budějovicích byla odvezena skupinka dětí z mateřské školy. Děti dostali najíst a napít v multimediální učebně, která je připravena pro preventivně-výchovnou činnost. Je tedy kromě jiného vybavena i hračkami s hasičskou tématikou. Hračky a především naprosto skvělý a profesionální přístup psychologů Policie ČR a členů týmu posttraumatické péče HZS Jihočeského kraje dětem pomohly jejich zážitek z nehody zpracovat. Děti si postupně vyzvedávali jejich rodiče. Věříme, že z dnešního dne jim v paměti zůstane pouze "ta lepší" vzpomínka.

ViewImage-aspx-(1).jpg

Vendula  Matějů –tisková mluvčí Jihočeský kraj