Dopravu na všech silnicích v Jihomoravském kraji velmi zkomplikovalo sněžení/FOTOGALERIE

HZS Jihomoravský kraj//Źhavé aktuality/Z regionů

17.01.2018

Hasiči 18.ledna 2018 od poledne do dvaadvacáté hodiny zasahovali u více jak tři desítek dopravních nehod. Nejvážnější situace byly na dálnicích D1 a D2. U nehod evidujeme celkem 21 zraněných.
qw.jpg
První hromadná nehoda se stala na 173. kilometru D1 poblíž obce Javůrek ve směru na Prahu. Na místě havarovalo ve 12.13 hod. několik nákladních a osobních automobilů. Hasiči se složitě prodírali kolonami. Posledních několik stovek metrů museli hasiči pěšky, aby mohli vyprostit zaklíněného řidiče dodávkového vozu. Záchranné službě pak pomohli s transportem zraněného opět několik stovek metrů do sanitky. O půl třetí ukončili zásah. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů.

Javůrek
Ve 12.49 hod. přijali hasiči na tísňové lince oznámení o další hromadné nehodě na dálnici. Na 207. km D1 ve směru z Vyškova na Brno havarovaly nákladní a osobní automobily, které zcela zablokovaly dálnici. Na místo se postupně dostavili hasiči z deseti jednotek. V první fázi poskytli první pomoc a pomáhali s ošetřením sedmi zraněných. Zabezpečili vozidla proti vzniku požáru a likvidovali uniklé provozní kapaliny. Po několik hodinách, kdy dálnice stála, zajistili pro lidi ve vozech teplé nápoje a stravu. Připravili také místo, kde se mohli ukrýt před nepříznivými vlivy počasí. Po devatenácté hodině odstranili havarovaná auta z dálnice a kolona od 210. kilometru se rozjela. Hasiči se specializovanou firmou uklízeli dálnici až do jednadvacáté hodiny, poté zásah ukončili. Na místě zůstala dál odtahová služba a Policie ČR.
34863-(1).jpg
Tvarožná
Ve třináct hodin ochromila dálnici D1 další dopravní nehoda. Na 220. km u obce Tučapy ve směru do Brna havarovaly další vozy. Z jednoho nákladního automobilu se vysypal náklad kamení na vozovku. Na místě byl pouze jeden zraněný řidič. Hasiči pomohli s odstraněním vozidel mimo komunikaci a po osmnácté hodině zásah ukončili.
34872-(1).jpg

Tučapy
Dálnici D2 ve směru na Bratislavu ochromily dvě nehody kamionů na 5. a 9. kilometru. Z kamionu na pátém kilometru hasiči odčerpali několik stovek litrů nafty, aby nedošlo k úniku. Nehoda byla vyřešena před šestnáctou hodinou. Aby byla nehoda na devátém kilometru odstraněna, musel přijet hasičský vyprošťovací automobil, který předtím zasahoval u několika jiných nehod. Na místo se dostal patnáct minut před dvacátou hodinou. O půl deváté hasiči hlásili, že kamion vyprostili a zásah ukončili. Průjezd hasičské techniky opět znemožnili řidiči, kteří nevytvářeli dostatek místa mezi jízdními pruhy.

qw.jpg
V následující tabulce je přehled dopravních nehod podle okresů včetně počtu zraněných osob, které řešili hasiči od dvanácti do dvaceti dvou hodin.

Okres Počet nehod Počet zraněných
Blansko 3 2