U Lokte se převrátila cisterna s naftou, hasiči museli vyříznout otvor pro přečerpání. Zásah komplikoval silný mráz a také fakt, že se cisterna převrátila na bok.

HZS Karlovarský kraj //Žhavé aktuality/Z regionů

01.03.2018

Automobilová cisterna převážející 19 000 litrů motorové nafty se 28.2. 2018 převrátila na bok při jízdě po silnici z Lokte směrem na Královské Poříčí.

eee.jpg

Cisterna zůstala ležet na boku mimo komunikaci, při pádu se poškodila část pláště a masivně tak začala unikat nebezpečná látka. O lehce zraněného řidiče se postarala záchranná služba, přivolaní hasiči provizorním způsobem ucpali místo úniku z cisterny, s použitím sorbčních prostředků bránili dalšímu šíření nafty.

q.jpg

Kvůli potřebně velkého počtu techniky na místě zásahu bylo nutné zcela uzavřít komunikaci. Po konzultacích s odborníky na přepravu nebezpečných látek na silnici bylo stanoveno, že není způsob, jak přečerpat zbylých zhruba 15 000 litrů nafty z převrácené cisterny, která ležela na boku na výpustných ventilech. Velitel zásahu proto rozhodl, že s použitím speciálního zařízení Cobra vyříznou hasiči vodním proudem otvory do boku převrácené cisterny a těmito otvory pak provedou přečerpání do přistavené náhradní cisterny.

ui.jpg
Při řezání komplikoval zásah velmi silný mráz, především pohyb na zamrzlém boku cisterny byl velmi nebezpečný. Samotné přečerpání pak hasiči provedli speciálními čerpadly na nebezpečné látky, poté mohl jeřáb převrátit cisternu zpět na kola a odtahová služba havarované auto odtáhla. Po celou dobu zásahu jistili hasiči celé místo zásahu proti dalšímu úniku látky či například proti zahoření. Zásah začal po jedenácté hodině dopoledne a skončil po více než osmi hodinách.

Zasahující jednotky:
HZS Sokolov (CAS 20 Scania, CAS 20 T815, AŽ 30 Iveco, týlový kontejner)
HZS Karlovy Vary (CAS 24 Scania, CAS 20 T815, TEA CH Iveco)
HZS CHZ Sokolov (TA CH Scania, evakuační autobus)

Martin Kasal, tiskový mluvčí HZS Karlovarský kraj

Foto: HZS Karlovarský kraj