S požárem stohu v Obědovicích na Hradecku bojovali hasiči dlouhých dvacet hodin

HZS Královéhradecký kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

S požárem stohu v Obědovicích na Hradecku bojovali hasiči dlouhých dvacet hodin

Jedenáct jednotek likvidovalo od nedělního, 17.6. 2018 dopoledne do pondělního, 18.6. 2018,  rána požár stohu z balíků slámy v Obědovicích na Hradecku.

obedovice-1-(1).jpg

Hasiči museli chránit před požárem blízké pole, za kterým se nacházely rodinné domy, a dále také truhlárnu nebo objekt s hospodářskými zvířaty. Nikdo nebyl při události zraněn. K požáru došlo s největší pravděpodobností nedbalou hrou dětí.

obe2-(1).jpg

depositphotos_65468881-stock-illustration-doctor-announcing-office-cartoon-characters.jpgOznámení o požáru stohu z balíků slámy v Obědovicích přijalo krajské operační a informační středisko v neděli 17. 6. v 10:19 hod, přičemž požár vznikl asi o 10 minut dříve. Stoh měl délku asi 30 metrů a měřil 6 metrů do výšky. Požárem byla zasažena zhruba polovina slámy, tedy 450 balíků.

obes3-(1).jpg

gfd.jpgHasiči požár asi po dvou hodinách lokalizovali, tedy zabránili jeho dalšímu šíření. Před ohněm se jim tak podařilo uchránit objekt blízké truhlárny, objekt s hospodářskými zvířaty i pole, za kterým se nacházely rodinné domy. Pokud by došlo k dalšímu rozšíření požáru, bylo by kvůli sílícímu větru a panujícímu suchu velmi těžké oheň zastavit. Na místo se dostavil krajský vyšetřovatel příčin požárů a škodu na shořelé slámě odhadl předběžně na 150 až 200 tisíc korun. Příčinou požáru stohu byla s největší pravděpodobností nedbalá hra dětí.

cas2.jpgDlouhé hodiny však trvaly dohašovací práce. Jednotky požární ochrany začaly za přispění majitele stohu s přemisťováním uchráněných balíků slámy pomocí nakladače. Při této činnosti byl stroj kvůli technické závadě poškozen, přičemž došlo dokonce k jeho zahoření. I tuto situaci dostali hasiči hned pod kontrolu a podařilo se jim uchránit hodnotu stroje ve výši 2,5 milionu korun. Škoda na stroji byla vyčíslena asi na 30 tisíc korun.

obed5-(1).jpg

Zásah byl pro hasiče velmi náročný. V místě bylo velké množství kouře a jednotky musely po celou dobu zasahovat v dýchacích přístrojích. Jen na odvětrání kravína byly použity čtyři přetlakové ventilace. V kombinaci s vysokými teplotami a délkou trvání zásahu byla práce na likvidaci požáru pro všechny zasahující velmi namáhavá. Hasiči se museli mimo jiné vyrovnat také s nedostatkem vody k hašení. Zřídili několik čerpacích stanovišť, vodu brali také z hydrantové sítě. Tento zdroj ale nebyl dostačující a k večeru bylo nutné čerpání z hydrantové sítě zcela zanechat, a to na pokyn dispečinku vodárenské společnosti. Jednotky tak musely zřídit náhradní čerpací místo ve větší vzdálenosti.

obed6-(1).jpg

Zpět na své stanice se začaly jednotky vracet v pondělí nad ránem. Na místě se ještě stále nachází jednotka požární ochrany, která provádí dohled nad požářištěm.

Na místě zasahovali profesionální hasiči z Nového Bydžova, centrální hradecké stanice u Přívozu a ze stanice Hradec Králové – Pražská. Dále zde působily také jednotky SDH Chlumec nad Cidlinou, Nové Město nad Cidlinou, Klamoš, Obědovice, Plačice, Nechanice, Kosice a Lhota pod Libčany. Dobrovolní hasiči z Nového Bydžova pak působili jako záloha na stanici.

por. Mgr. Martina Götzová HZS Královéhradeckého kraje
Foto: HZS Královéhradeckého kraje