Šest jednotek likviduje požár lesa v katastru obce Dolany, za Horní Boudou.VIDEO

HZS Olomoucký kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

19.08.2018
pozarohen-les2.jpgPostupnou pomoc šesti jednotek si již vyžádal požár lesního porostu v katastru obce Dolany na Olomoucku, poblíž Jívové. Oznámení o hustém kouři z lesa předalo  v neděli 19.srpna 2018 na tísňovou linku HZS Olomouckého kraje hned několik oznamovatelů. To ostatně během jízdy k zásahu také potvrdily jednotky hasičů mířící k požáru, kouř byl pozorovatelný z velké dálky, například již Olomouce.

ViewImage-(1).jpg

Hasiči likvidují požár na ploše zhruba 100 x 100 metrů v těžce přístupném svahovitém terénu. Plameny pohltily část starých pařezů, nové výsadby a okolní hustě prorostlé hrabanky. Místo události si jednotky rozdělily na několik hasebních úseků ke kterým postupně dojíždějí cisterny z vodou. Doprava vody k požářišti je vyřešena kyvadlově z nedalekých vodních zdrojů v Jívové.

ViewImage-(4).jpg

V tuto chvíli jsou u zásahu jednotky z řad profesionálních hasičů stanic Olomouc a Šternberk. Pomoc rovněž zajišťují dobrovolní hasiči Dolany, Bohuňovice, Bělkovice-Lašťany a Velká Bystřice. Požár je lokalizován, nicméně několik hodin zabere postupné dohašování, dohledávání skrytých ohnisek v kořenovém prohořívání a důkladné rozhrabávání včetně prolévání poměrně výrazným množstvím hasební vody.

ViewImage-(7).jpg

Co stojí za příčinou vzniku požáru je aktuálně v šetření, místo se nachází v méně turisticky přístupné lokalitě. Rozloha požářiště dosáhla tedy plochy jednoho hektaru, po dohodě s majiteli byla výše škody určena v částce 170tis. korun, uchráněné hodnoty jsou vysoké a to 2 mil. korun. Vše se prozatím obešlo bez zranění.

Zdeněk Hošák | HZS Olomouckého kraje , tiskový mluvčí
Foto/Video: HZS Olomouckého kraje