Horko a časté požáry v přírodním prostředí Pardubického kraje

HZS Pardubický kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

07.08.2018
Horko a časté požáry v přírodním prostředí Pardubického kraje

Hasiči v Pardubickém kraji vyjížděli během uplynulých 14 dní (23. 7. – 7.8 2018.) celkem k 16 požárům, které vznikly v přírodním prostředí.

ztrataE.jpgCelkové škody, které vznikly při těchto požárech, se šplhají na částku 495 500 korun. Uchránit se podařilo majetek ve výši 1, 22 milionu korun.

Podíváme-li se na probíhající žňové práce, tak největším požárem, který v souvislosti se žňovými pracemi kombajn.jpglikvidovali hasiči v červenci, je požár kombajnu, který vypukl v obci Štěpánov na Chrudimsku. Škoda byla předběžně vyčíslena na 1,7 milionu korun. Uchránit se podařilo majetek ve výši 400 tisíc korun. Příčinou vzniku požáru byla nepředpokládaná technická závada na zařízení mlátičky.

horko.jpgVarování meteorologů je opět vydáno na tento týden na velmi vysoké teploty překračující 31 stupňů Celsia a ve čtvrtek dokonce 34 stupňů Celsia.

dopor.jpgTady je doporučení hasičů na horké dny:
  • V přírodě se vyhněte použití zdrojů otevřeného ohně (zápalky, cigarety, zapalovač, vařič). Stačí málo, třeba nenápadná jiskra spadlá do jehličí, a můžete svou neopatrností způsobit požár.
  • Pamatujte, že v lese lze rozdělávat oheň jen na vyhrazených místech a kouření je zcela zakázáno.
  • Vhodné místo pro ohniště by mělo být vzdáleno nejméně 50 m od okraje lesa, nejméně 100 m od stohu a v dostatečné vzdálenosti od obytných a hospodářských budov.
  • Při rozdělávání ohně v přírodě ohniště bezpečně oddělte od okolního prostředí – např. obložením kameny, obsypáním pískem, vyhloubením zeminy apod. V případě větších ohňů je vhodné ohniště oddělit až metr širokým pruhem, který bude zbavený veškerých hořlavin.
  • K zapálení nebo udržování ohně v žádném případě nepoužívejte vysoce hořlavé látky jako např. benzín, naftu či líh. Oheň se pak velmi snadno vymkne kontrole a může způsobit i vážné popáleniny.
  • Dle zákona o ochraně ovzduší v otevřených ohništích nelze spalovat žádné chemické látky (např. plasty, pneumatiky apod.).
  • Oheň nenechávejte ani chvíli bez dozoru. Nachystejte si předem dostatek vody (popř. písek, hlínu), kdyby se oheň vymykal kontrole. Nejlepší je umístit ohniště v blízkosti vodního zdroje.
  • Děti by neměly být u ohniště ponechány bez dozoru plnoleté osoby.
  • Místo opusťte jen tehdy, až je oheň řádně uhašený – nejlepší je ohniště pořádně prolít vodou, popřípadě zasypat zeminou. Při odchodu se z ohniště nesmí kouřit a popel i půda pod ohništěm musí být chladné. Pamatujte, že i ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé oharky a poryv větru je znovu rozdmýchá a oheň roznese do okolí.
  • Za silného větru nebo v období extrémního sucha byste v přírodě nebo na volném prostranství neměli oheň rozdělávat vůbec.
  • Dodržujte zákaz vypalování trávy a porostů. Je to nelegální a velice nebezpečná činnost, za kterou hrozí pokuty až do výše 25 000,- Kč.
  • Pokud dojde k rozšíření ohně mimo ohniště, zvažte, jestli jste schopni danou situaci zvládnout vlastními silami. Pokud si nejste jisti, je lepší utéct do dostatečné vzdálenosti od ohně a neprodleně zavolat hasiče na tísňovou linku 150 nebo 112.
  • Pokud se na vás vznítí oděv a není k dispozici dostatek vody k uhašení, neutíkejte – tím jen podpoříte hoření. Okamžitě si lehněte na zem a chraňte si obličej. Kutálejte se, dokud plameny neuhasnou – tím se zamezí přístupu kyslíku potřebného k hoření. Je-li po ruce deka nebo jiná vhodná textilie (nesmí být z umělých tkanin), tak ji použijte k uhašení hořícího oděvu.
 ViewImage-(3).jpg

Vendula Horáková, tisková mluvčí – HZS Pardubického kraje