Požár domu v Hoděšovicích s největší pravděpodobností způsobila fotovoltaika

05.06.2018
 Požár domu v Hoděšovicích s největší pravděpodobností způsobila fotovoltaika

Územní odbor Pardubice
Požár rodinného domu v Býšti-Hoděšovicích likvidovaly jednotky hasičů v pondělí 4. června až do večerních hodin. Zásah byl velmi komplikovaný, protože na střeše se nacházely fotovoltaické panely, které nelze odpojit od přívodu elektrického proudu a hasiči se tak museli stále soustředit na to, že jsou panely pod elektrickým proudem.

aaa.jpg

Požár se podařilo dostat hasičům pod kontrolu v 15.59 hodin. K likvidaci požáru hasiči nasadili několik proudů jak zevnitř objektu, tak zvenku pomocí automobilového žebříku. Na místě bylo několik velkokapacitních cisteren k doplňování vody. Z Pardubic byl povolán protiplynový automobil pro doplnění dýchací techniky, kterou hasiči museli používat. Hasiči museli rozebrat veškeré střešní konstrukce i prostory pod sádrokartonem až k rozvodům elektrického proudu. Při požáru nebyl nikdo zraněn.

aaaa.jpg
Požár hasiči zcela zlikvidovali v 18.14 hodin. Postupně se jednotky hasičů vrátily zpět na základny. Do ranních hodin, přesně do úterý 7.52 hodin, prováděli dohlídku v místě události dobrovolní hasiči z Býště.

Vyšetřovatel hasičů spolu s majitelem domu stanovili předběžně škodu, kterou plameny způsobily, na 6 milionů korun. Příčinou vzniku požáru byla možná závada na elektrickém zařízení k fotovoltaice na měniči nebo rozvodné skříňce. Uchránit se podařilo majetek ve výši 2 miliony korun

Vendula Horáková, tisková mluvčí – HZS Pardubického kraje
Foto: HZS Pardubického kraje