Černý dým vystrašil Kladno – hořela nelegální skládka pneumatik FOTOGALERIE

14.08.2018
Černý dým vystrašil Kladno – hořela nelegální skládka pneumatik FOTOGALERIE

nahlaseni-pozaru.jpg
V pondělí 13. srpna 2018, čtvrt hodiny před 13. hodinou přijala tísňová linka HZS Středočeského kraje hlášení o hustém černém dýmu, který se valil z areálu bývalého průmyslového gigantu Poldi v Kladně.

ViewImage-aspx.jpg

K události vyjeli profesionální hasiči ze stanice HZS Kladno, kterým operační středisko vyslalo na pomoc hasici-vuz1.pngjednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Brandýsek, Braškov, Hřebeč, Pchery a Unhošť. Vzhledem k narůstající intenzitě hustého štiplavého kouře, který svědčil o rozsáhlejším požáru, nechal velitel zásahu vyhlásit druhý stupeň požárního poplachu. Zároveň vznesl požadavek na zajištění většího množství pěnidla.

z.jpg

Průzkum odhalil požár černé skládky starých pneumatik poblíž nádraží v Dubí. Nedaleko ovšem stál na kolejích has887.jpgdlouhý vlak naložený uhlím pro elektrárnu a hrozilo velké nebezpečí, že plameny přeskočí na nejbližší vagon, protože vítr foukal právě tímto směrem. Proto velitel zásahu zvedl poplachový stupeň na třetí úroveň a požádal o další posily. Kromě jednotky ze stanice HZS Slaný vyrazily do Kladna ještě dobrovolné sbory z Hostouně, Lán, Lhoty, Nového Strašecí, Zlonic a Žiliny.

hjg.jpg

Kromě vlastního hašení rozlehlé haldy pneumatik se druhá část jednotek zaměřila na uchránění vlaku, který byl znacka-pozor-vlak-original.jpgčástečně zahalen kouřem, ale plameny se až k vagonům nedostaly. Podařilo se však sehnat strojvůdce, který z ohrožené oblasti s celou soupravou odjel o kus dál do bezpečí.

zzzz.jpg

Celý zásah probíhal v dýchací technice za vysoké teploty vzduchu přes třicet stupňů Celsia, a tak není divu, že zachranar.jpgtři hasiči potřebovali kvůli přehřátí organismu zkontrolovat zdravotní stav. Přivolaná posádka zdravotnické záchranné služby je preventivně prohlédla a po krátkém odpočinku se všichni tři opět zapojili do hasebních prací.

ttt.jpg

Požár byl pomocí šesti proudů C a dvou proudů D s pěnou lokalizován před půl třetí, závěrečná likvidace byla pozar-hadice.jpgKrajskému operačnímu a informačnímu středisku HZS Středočeského kraje ohlášena krátce po půl páté. V té době už byl poplachový stupeň opět na jedničce a na místě bylo už jen pár jednotek. Celou událost monitorovala Chemická laboratoř Kamenice, která na žádost zástupce České inspekce životního prostředí analyzovala kromě ovzduší také použitou hasební vodu. Obyvatelům v místních částech Dubí a Dříň bylo krátkodobě doporučeno omezit větrání, o čemž byl informován i kladenský primátor Milan Volf.

iik.jpg

penize-ztrata.pngPřímé škody požárem nevznikly, neboť hořel pouze odpad. Jako příčinu jeho vzniku uvedl vyšetřovatel pálení kabelů v prostoru černé skládky, které na daném místě nebylo zaznamenáno poprvé.

por. Ing. Ladislav Holomčík, tiskový odbor HZS Středočeského kraje

Foto:HZS Středočeského kraje