Hasiči zachránili ženu při požáru rodinného domu v Příbrami

02.01.2018
Hasiči zachránili ženu při požáru rodinného domu v Příbrami
ViewImage-aspx.jpg
Na Nový rok patnáct minut po sedmé hodině byl na tísňovou linku Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje ohlášen požár patrového rodinného domu v Rožmitálské ulici v Příbrami. Hasiči tak zahájili rok 2018 komplikovaným zásahem, u kterého nebylo možné ustavit výškovou techniku.
 qqqqqqq.jpg
Operační středisko k události vyslalo jednotku HZS Příbram a dobrovolné hasiče obcí Bohutín, Obecnice, Příbram VI-Březové Hory a Trhové Dušníky.

Při příjezdu první jednotky na místo už z oken v prvním patře šlehaly několikametrové plameny a v nebezpečí byla žena, které se nepodařilo včas sejít do přízemí a objekt opustit. Protože k domu nebylo možné přistavit zmíněnou výškovou techniku, zachránili hasiči majitelku domu z terasy po nastavovacím žebříku. Následně ženu předali do péče posádce zdravotnické záchranné služby, která ji převezla s podezřením na intoxikaci zplodinami hoření do příbramské nemocnice.
wwe.jpg
Zásah byl poměrně komplikovaný, protože se požár rozšířil do dřevěného podkroví a půdního prostoru a dále do střešní konstrukce. Navíc byl celý prostor hodně zakouřený, což zvyšovalo nároky na zajištění dostatečného množství náhradních lahví se stlačeným vzduchem pro hasiče zasahující v dýchací technice. Hasební práce probíhaly převážně z vnější části domu, protože uvnitř hrozilo propadnutí konstrukce. V hořícím domě hasiči objevili desetikilogramovou propanbutanovou lahev, kterou vynesli ven a ochlazovali proudem vody.
e.jpg
Požár se podařilo lokalizovat až po vyklizení půdního prostoru a dohašení několika ohnisek před půl jednou po poledni. Pak se záchranné práce soustředily na rozebírání střechy, kde bylo také mnoho skrytých ohnisek. Likvidace požáru tak trvala ještě další dvě hodiny, teprve pak mohly jednotky začít s balením materiálu a postupně se začaly vracet na základny. Na místě zůstali pouze březohorští dobrovolní hasiči, kteří zajistili dohlídku nad požářištěm nejen do večerních hodin, kdy místo zkontroloval velitel čety HZS Příbram, ale budou v hlídání pokračovat až do další kontroly v ranních hodinách.
rrrrrrrrr.jpg
Přímé škody byly předběžně vyčísleny na dva miliony korun, uchráněné hodnoty odhadl vyšetřovatel na půl milionu. Jako příčinu vzniku požáru označil technickou závadu na elektrické dečce.

Ladislav Holomčík,  tiskový odbor HZS Středočeského kraje
Foto:HZS Středočeského kraje