Nehoda autobusu a dvou nákladních aut zablokovala příjezd do Prahy po dálnici D8

HZS Středočeský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

15.10.2017
V sobotu 14. října 2017 v 10:16 hodin přijala tísňová linka HZS Středočeského kraje informaci o dopravní nehodě autobusu a nákladního automobilu před vjezdem do Prahy po dálnici D8 na prvním kilometru těsně za nájezdem od Zdib v okrese Praha-východ.
 ViewImage-aspx.jpg
Operační důstojník k události vyslal profesionální hasiče z Kralup nad Vltavou a Neratovic a podnikovou jednotku AERO Vodochody. V rámci mezikrajské výpomoci vyjely také dvě jednotky HZS hl. m. Prahy. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že jde o řetězovou kolizi patrového autobusu, který se v úseku s dlouhodobým omezením provozu dostal mezi dva velkokapacitní nákladní automobily převážející písek.

wrttr.jpg
V autobuse české dopravní společnosti, který se vracel z nizozemského Amsterodamu, cestovalo 63 pasažérů a dva řidiči. Velitel zásahu nechal na místo povolat ze stanice Slaný evakuační autobus, ve kterém byl do příjezdu náhradního spoje cestujícím poskytnut tepelný komfort a podány nápoje.
Vzhledem k dopravnímu omezení, vysypání písku z jednoho z nákladních aut, úniku provozních kapalin a hlavně pohybu velkého počtu osob byla dálnice ve směru do Prahy uzavřena a policie odkláněla dopravu po vedlejších silnicích. I tak se na dálnici rychle vytvořila dlouhá kolona, ve které kvůli částečné uzavírce a také některým neukázněným řidičům měly jednotky požární ochrany potíže s průjezdem k místu zásahu.

ttt.jpg
Při nehodě se zranilo sedmnáct lidí, i když v převážné většině šlo naštěstí jen o oděrky a jiná drobná poranění, která jim ošetřili hasiči na místě. Do nemocnice byl se středně těžkým zraněním převezen řidič jednoho z nákladních vozidel a na odborné ošetření s lehkým zraněním pět lidí z autobusu. Po dojezdu náhradního autobusu hasiči pomohli cestujícím s nástupem a přeložením zavazadel, krátce po dvanácté hodině pak autobus pokračoval v cestě do Prahy na nádraží Florenc.
Provoz na příjezdu do hlavního města byl po odtažení havarovaných vozidel a úklidu vozovky obnoven v rámci dlouhodobého omezení kolem šestnácté hodiny. Vyšetřováním nehody, při které vznikla škoda za bezmála devět milionů korun, se dále zabývá Policie ČR.
 nn.jpg

por. Ing. Ladislav Holomčík – tiskový mluvčí HZS Středočeského kraje