Požár pole s obilím u Hostivice v okrese Praha-západ likvidovalo dvanáct jednotek

HZS Středočeský kraj/Žhavé aktuality/Z regionu

21.07.2018
Požár pole s obilím u Hostivice  v okrese Praha-západ likvidovalo dvanáct jednotek
Hasici-logo3.jpg sklizen22.jpgohen44.png
Informaci o rozsáhlém požáru pole se vzrostlým obilím u obce Hostivice v okrese Praha-západ přijala tísňová linka středočeských hasičů ve čtvrtek 19. července v 15.23 hodin.

ViewImage.jpg

Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje k události vyslalo profesionální jednotku hasic-vuz3.jpgz Kladna a několik dobrovolných sborů z okolních obcí. Vzhledem k upřesňujícím telefonátům, že se požár po neposekaném poli rychle rozšiřuje, byly na místo povolány další jednotky a velitel zásahu vyhlásil druhý stupeň požárního poplachu. V rámci mezikrajské výpomoci vyjela i jednotka HZS hlavního města Prahy ze stanice Petřiny a také dva pražské dobrovolné sbory. Celkem se tak na místě sjelo dvanáct jednotek.

ViewImage-(10).jpg

Hasičům se požár na ploše asi pěti hektarů podařilo dostat pod kontrolu za půl hodiny, když další postup hasic5.jpgplamenů do neposečené části pole zastavili několika proudy. Částečně pomohli i sami zemědělci, kteří část pozemku oborali diskovými podmítači. Pro doplňování cisteren hasební vodou bylo na nedalekém Litovickém rybníku zřízeno čerpací stanoviště, které obsluhoval místní hostivický sbor. Po lokalizaci požáru začal velitel zásahu s redukcí jednotek a nechal snížit poplachový stupeň na základní.

ViewImage-(11).jpg

casCC.jpgPo prolití požářiště a dohašení menších ohnisek byl požár pár minut po sedmnácté hodině likvidován a na své základny se začaly vracet i zbylé jednotky.

ViewImage-(12).jpg

vysetro.jpgPřímé škody vyčíslil vyšetřovatel na 210 tisíc korun, rychlým zásahem hasiči uchránili úrodu za necelý milion. Příčinou vzniku požáru byla s největší pravděpodobností technická závada sklízecího kombajnu. Zálohu kladenské stanice po dobu zásahu zajišťovaly další dvě dobrovolné jednotky.

por. Ing. Ladislav Holomčík,  tiskový odbor HZS Středočeského kraje
 Foto:HZS Středočeského kraje