Středočeským hasičům připravil silný vítr přes tisíc zásahů!

HZS Středočeský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

30.10.2017
Středočeským hasičům připravil silný vítr přes tisíc zásahů!
vitr-silny.jpg
Podle avizované předpovědi meteorologů zasáhl v neděli 29. října 2017 Středočeský kraj silný vítr, který extrémně zaměstnal profesionální i dobrovolné hasiče.

První události zaznamenalo Krajské operační a informační středisko (KOPIS) HZS Středočeského kraje už před třetí hodinou, a to v 2:41 hodin v okrese Praha-východ. Následně bylo do sedmé hodiny ranní evidováno celkem 33 zásahů, z čehož 28 událostí bylo technických pomocí ve spojitosti s poryvy větru.

Mezi sedmou a osmou hodinou byl zaznamenán nárůst, kdy operátoři KOPIS odbavili 69 událostí,

Nejvážnější případ byl hlášen z Mnichova Hradiště, kde poryv větru odtrhl celou střechu na stadionu.

K dalším vážným událostem patřily například stržená střecha na rozestavěné hasičské zbrojnici v obci Luštěnice na Mladoboleslavsku.

Poškozená střecha obytného domu v kladenské městské části Kročehlavy

Pád vzrostlého stromu na zaparkované vozidlo na zahradě v Jílovém u Prahy.

Kvůli vážnosti situace byl krátce před osmou hodinou vydán pokyn k posílení početního stavu na operačním středisku, kdy na jedné směně sloužilo celkem 25 příslušníků, tzn. operačních důstojníků a operátorů tísňových linek.

Mezi osmou a devátou hodinou zaznamenalo KOPIS 137 událostí :
- v Lysé nad Labem spadl strom na balkon panelového domu,
- u obce Bohostice na Příbramsku se utrhla plovoucí garáž i s lodí
- v obci Hovorčovice v okrese Praha-východ uletěla střecha na třípatrovém domě a následně se v jedné místnosti propadl strop.

Další hodina byla ve znamení enormního navýšení hovorů na tísňové lince, kdy bylo zaznamenáno a odbaveno 201 událostí. Krátce před desátou hodinou byla cestou generálního ředitelství HZS ČR vyžádána spolupráce roty Záchranného útvaru Zbiroh, která byla nasazena na Kladensku a Rakovnicku.

V čase mezi desátou a jedenáctou hodinou evidovali středočeští hasiči 92 nových událostí. K vážnějším patřily:
- utržená střecha na bytovém domě v Milovicích na Nymbursku,
- poryvem větru vyvrácená autobusová zastávka v Kladně,
- pád čtyř stromů na rodinný dům v obci Oleško nedaleko soutoku Sázavy s Vltavou
- zranění dvou osob po pádu zdi v obci Ledčice na Mělnicku.

Mezi jedenáctou a dvanáctou hodinou pak hasiči zasahovali u 108 událostí, kdy například:
- v obci Církvice kousek od Kutné Hory spadla střecha domu na osobní vozidlo,
- ve Staré Huti na Příbramsku silný vítr shodil z rodinného domu střechu i s komínem
- v obci Sázava na Kutnohorsku padl strom na chatu.

Od půlnoci do dvanácté hodiny zaznamenali středočeští hasiči 634 událostí. Dalších 150 jich přibylo mezi dvanáctou a čtrnáctou hodinou. Na území Středočeského kraje k zásahům vyjelo všech 32 stanic profesionálních hasičů, kterým pomáhalo 12 jednotek dobrovolných hasičů kategorie JPO II, 134 jednotek kategorie JPO III a 65 jednotek kategorie JPO V. Kromě toho bylo do likvidačních prací zapojeno také pět jednotek podnikových hasičů.

V odpoledních hodinách začal vítr slábnout a počet událostí už neměl tak razantní nárůst. K devatenácté hodině evidovalo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje 1125 událostí – nejvíce v okrese Praha-východ, následují Benešov a Praha-západ, přes stovku se dostala ještě Mladá Boleslav. Relativně nejklidněji bylo na Rakovnicku.

fre.jpg

Při jednom ze zásahů na Mělnicku se lehce zranil dobrovolný hasič, který byl se zlomeným žebrem převezen na ošetření do nemocnice.

bbbb-(1).jpg

ViewImage-aspx-(1).jpg