Dvoudenní cvičení hasičů-vodních záchranářů na řece Ostravici

Hasiči/Dobrovolní hasiči/Akce hasičů

08.06.2019 | Moravskoslezský kraj
Dvoudenní cvičení hasičů-vodních záchranářů na řece Ostravici

Celkem 15 jednotek dobrovolných hasičů z celého Moravskoslezského kraje, předurčených pro práci na vodě, a s nimi i jeden tým polských hasičů ze Slezského vojvodství, se zapojí do dvoudenní teoretické, a hlavně praktické přípravy na záchranu osob na dvou jezech řeky Ostravice, která začíná v pátek 7.6.2019 odpoledne na Frýdecko-Místecku.

Výuku v rámci projektu Evropské unie „Bezpečné pohraničí“ povedou po oba dny zkušení členové speciálního „vodního“ odřadu WASAR (Water Search And Rescue) Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK), který se již několik let úspěšně zaměřuje na záchranu osob na hladině pomocí lodí.

V pátek odpoledne je na programu teoretická část. Od sobotního rána 8.6.2019 již budou hasiči cvičit ve dvou skupinách na tekoucí vodě, přesněji u dvou obtížně sjízdných jezů řeky Ostravice: na jezu U Žida (km 25,3), nacházejícím se mezi Frýdkem-Místkem a Starým Městem, a na jezu Pržno (km 32,5) u stejnojmenné beskydské obce. Se vzájemným vystřídáním lokalit.

Příprava bude na prvním z jezů zaměřena na ovládání raftu, používání záchranných saní RS5 a záchranu pomocí těchto technických prostředků, vstup záchranáře, vyzbrojeného nepromokavou kombinézou, záchrannou vestu a přilbou, do neznámé vody a plavání v tekoucí vodě.

Na druhém jezu zhlédnou cvičící hasiči ukázku natažení traverzu přes Ostravici a budou trénovat například vyhledávání tonoucích osob pomocí upoutaného plavidla, pak také záchranu osob z vody pomocí záchranného házecího pytlíku, uvázaného na dlouhém laně.
Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje