Poslední den ve službě

Hasiči/Profesionální hasiči/Okénko sboru

26.02.2022 | Moravská Třebová/ Pardubický kraj
Poslední den ve službě

Sobota 26. února byla poslední směnou pro podpraporčíka Martina Jakubce, který po 20. letech odchází od profesionálních hasičů Pardubického kraje. Celých dvacet let sloužil Martin na stanici v Moravské Třebové ve funkci hasič-technik strojní služby. Když jsme se ho dnes zeptali, který zásah se mu nejvíc vybaví, tak to bude požár hotelu Morava v Moravské Třebové z dubna 2011. Tenkrát totiž zastupoval velitele družstva a velel tak celému zásahu. „Po zjištění rozsahu požáru jsem nechal na místo povolat další jednotky. Celkem jich u požáru zasahovalo čtrnáct. S hotelem sousedil domov důchodců, který jsme i hned začali evakuovat a ochlazovat potřebnými proudy vody tak, aby nedošlo k rozšíření požáru. Celkem bylo evakuováno 95 osob z domova důchodců. Na místě bylo během dne velké množství hasicí techniky, ale i výšková technika. Hořet začalo v pokoji v prvním patře hotelu. Ze sousedního pokoje byl evakuován i jeden host. Likvidaci požáru nám velmi ztěžoval obrovský žár. U obou objektů se postupně zřítila střecha,“ vzpomíná na opravdu obrovský zásah Martin Jakubec. Je třeba říci, že za tento zásah byl oceněn prestižní cenou záchranářů v oboru elektrotechniky Zlatý blesk.

Dnes se celá stanice Moravská Třebová loučila s příslušníkem při jeho řádné směně.  „Překvapením pro něj byl ´organizovaný´ výjezd k dopravní nehodě s vyproštěním "dárkového balíčku". To především z toho důvodu, že byl garantem vyprošťování dopravních nehod,“ říká velitel stanice Moravská Třebová npor. Ing. Tomáš Nárožný.

Milý Martine, nám nezbývá než Ti z celého srdce poděkovat za přátelství, všechnu práci, kterou jsi odvedl, za lidské životy, které jsi svým rozhodnutím zachránil. Přejeme Ti mnoho úspěchů v další etapě života.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

Zdroj: HZS Pardubického kraje