False

Technika/Vybavení//Technika

Hasiči v Jihomoravském kraji disponují novým monitorovacím systémem

35014-(1).jpg

V pátek, 16. února 2018 , se v zařízení Tišnov HZS Jihomoravského kraje uskutečnilo představení nové techniky, která bude sloužit k monitorování radiační situace.

35005-(1).jpg

Jedná se o nový mobilní monitorovací systém NuRMS pořízený za podpory Nadace ČEZ. Součástí prezentace mobilního monitorovacího systému umístěného na vozidle Ford Ranger byla také ukázka jeho součinnosti s bezpilotním leteckým prostředkem Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany BRUS vybaveným pro monitorování radiační situace.

35006-(1).jpg

Mobilní radiační systém NuRMS firmy NUVIA bude sloužit k monitorování radiační situace v zónách havarijního plánování jaderných elektráren, kontrole evakuačních tras z ohrožených prostor a tras přesunu jednotek do místa zásahu v zónách havarijního plánování.

35004-(1).jpg

Prezentace systému se zúčastnila řada hostů z řad příslušníků HZS, Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Státního úřadu pro radiační ochranu, zástupců Nadace ČEZ a dalších pozvaných hostů. Ředitel HZS Jihomoravského kraje plk. Jiří Pelikán poděkoval Nadaci ČEZ, díky které se mohl systém pořídit a připomněl, že jeho nasazení může být i za hranicemi kraje: "Jsem rád, že dnes máme prostředek, kterým můžeme detekovat ještě lépe, a já věřím, že bude sloužit a bude využíván dobře. Na víc naše laboratoř není určena pouze pro oblast Jihomoravského kraje, ale vyjíždí i do regionu Vysočiny a jednoho okresu Jihočeského kraje. Takže celá tato oblast nyní získává další možnost detekce a jsem tomu rád."

35012-(1).jpg

Monitorovací systém byl pořízen za 603 790,- Kč a Nadace ČEZ jej podpořila částkou 500 000,- Kč.

Jaroslav Mikoška
firebrno.cz