False

Díky Nadaci ČEZ hasiči v Jihomoravském kraji disponují novými detekčními přístroji

Technika/Vybavení/Vybavení

22.07.2018
nadace-cez.jpg
Peníze z projektu Nadace ČEZ přispěly k rozšíření  vybavení hasičů přístroji pro detekci radioaktivního záření a kontaminace.

V  tišnovské hasičské laboratoři tak mohli uvést do provozu zařízení na kontrolu kontaminace složené ze dvou radiometrů COMO 170. Dále jsou v těchto dnech zařazeny u jednotek do provozu zásahové radiometry URAD 115.

36392.jpg

Měřič kontaminace COMO 170 spolu se stanicí na kontrolu kontaminace pracuje na výstupu z kontrolovaného pásma laboratoře. Bude sloužit na kontrolu povrchové kontaminace rukou, povrchu těla po práci s otevřenými radionuklidovými zdroji.

36393.jpg

Zásahové dozimetry URAD 115 s autonabíječkou, umístěné na vozidlech typu RZA (rychlý zásahový automobil) a CAS (cisternová automobilová stříkačka) budou sloužit jako signalizátory ionizujícího záření u dopravních nehod a u zásahů podezřelých z přítomnosti zdrojů ionizujícího záření. Umožní zjistit přítomnost zdrojů záření, vytyčit ochranné zóny a zajistit tak příslušnou dobu pobytu zasahujících příslušníků v prostorech s vysokým dávkovým příkonem záření gama.
radiace.jpg
Nadace ČEZ přispěla v rámci projektu „Vybavení laboratoře HZS a jednotek PO v blízkosti JEDU přístroji na detekci radioaktivního záření“ částkou 500 000,- Kč.

Jaroslav Mikoška
firebrno.cz