False

Technika-Vybavení/Vybavení

03.08.2017
Zapojili jsme již 100 tabletů dobrovolných hasičů do systému GINA
Jihomoravští hasiči využívají od března 2013 speciální software brněnské firmy GINA. Do systému, který umožňuje mimo jiné rychlejší navigaci jednotek k zásahu, vstoupily v roce 2013 také jednotky dobrovolných hasičů.  Před pár dny jsme zaevidovali jubilejní stý tablet u dobrovolné jednotky v Jihomoravském kraji.
jjk.jpg
Systém používá všech 26 stanic HZS Jihomoravského kraje. Po vyhlášení poplachu se na tabletu ve vozidle automaticky zobrazí informace k dané události. Hasiči tak v mapě vidí kam a kudy jet, co se na místě stalo, kontakt na oznamovatele, v mapě sledují vyslané jednotky (včetně PČR a ZZS), mají k dispozici různé mapové vrstvy a mohou také obsluhovat datový sklad informací o objektech atd. Fotografie pořízené z tabletu na místě zásahu se automaticky ukládají ke zprávě o zásahu a jsou k dispozici mimo jiné operačnímu středisku.
Kromě aplikace v tabletech využívají jihomoravští hasiči také verzi pro mobilní telefony. Ta se hodí např. řídícím důstojníkům. Během krátké chvíle tak lze velmi jednoduše na telefonu zjistit informace o zásahu vč. polohy vozidel.
jj.jpg
Dobrovolní hasiči vstoupili do projektu v roce 2013. Postupně se zapojují další jednotky a systém tak komplexněji pokrývá situaci v celém kraji.
33132.jpg
Aktuálně je rozložení tabletů u dobrovolných jednotek po jednotlivých okresech následující: Blansko 20, Brno-město 11, Brno-venkov 27, Břeclav 12, Vyškov 7, Hodonín 17, Znojmo 6.
Kontaktní osoba u HZS JmK:
kpt. Ing. Ladislav Voráč, ladislav.vorac@firebrno.cz, tel. 950631150
Zdroj a foto: HZS Jihomoravského kraje