Výcvik Kynologické záchranné skupiny HZS LK

Vzdělání//Vzdělávací akce/Celostátní

06.07.2021 | Lomnice nad Popelkou/ Liberecký kraj
Výcvik Kynologické záchranné skupiny HZS LK

Na letišti v Lomnici nad Popelkou a jeho okolí členové Kynologické záchranné skupiny HZS LK spolu s příslušníky ze Záchranného útvaru HZS ČR a HZS kraje Vysočina cvičili se svými čtyřnohými pomocníky.

Kynologové nacvičovali se svými psy bezpečný nástup do vrtulníku (PČR), samotný transport a následné vyhledání osoby v určeném sektoru. Získávali tak cenné informace o reakcích konkrétních psů na tento druh zátěže. Transport vrtulníkem je totiž jedním ze způsobů přepravy na místo jejich nasazení. Členové kynologické záchranné skupiny HZS LK totiž mohou být v případě potřeby vysláni nejen na území celé České republiky, ale i do zahraničí. Je proto třeba, aby si psi na tuto zátěž předem zvykli.

Letos byla Kynologická záchranná skupina HZS LK povolána v pěti případech:

16. 1. Chrastava, Víska (pátrání po pohřešovaných osobách).

4. 6. Studenec (pátrání po pohřešovaných osobách).

13. 6. Benecko, Štěpanická Lhota (pátrání po pohřešovaných osobách).

24. 6. - 26. 6.  Součást USAR týmu v obcích Jihomoravského kraje zasažených tornádem.

6. 7. Modřišice, (pátrání po pohřešovaných osobách).

V loňském roce byli kynologové povoláni k 18 událostem včetně zásahu v libanonském Bejrútu, kde jako součást USAR týmu pátrali její členové po osobách v troskách výbuchem zničeného okolí přístavu. V roce 2019 vyjížděli k 21 různým případům.

Autor: por. Bc. Jakub Sucharda

Zdroj: HZS Libereckého kraje