Odborná příprava s vrtulníkem Black Hawk

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

15.09.2023 | Hořín / Středočeský kraj
Odborná příprava s vrtulníkem Black Hawk

V katastru obce Hořín na Mělnicku proběhla ve čtvrtek 14. září krátká odborná příprava zaměřená na letecké hašení s využitím vrtulníku Sikorsky UH-60A Black Hawk.

Za účastí příslušníků HZS Středočeského kraje a HZS hlavního města Prahy byla nejprve všem přítomným posádkou vrtulníku přiblížena základní takticko-technická data tohoto víceúčelového stroje. Letečtí záchranáři pak připomněli možnosti využití a systém navádění vrtulníku na cíl.

V praktické části piloti předvedli simulaci leteckého hašení z různých výšek a za rozličných rychlostí. Závěsný hasicí vak (bambi vak) užívaný u tohoto vrtulníku má objem 3 000 litrů. Bambi vak je integrovaný protipožární systém, který slouží k hašení požárů v podvěsu. Je to v podstatě nádoba podobná vaku zavěšená na laně pod vrtulníkem, kterou je možné plnit i přímo z vodní hladiny. Bambi vak obsluhuje operátor z nákladové kabiny vrtulníku.

Na zajištění letecké hasičské služby v letošním roce se podílejí dva vrtulníky tohoto typu. Využity byly u několika požárů včetně Řecka. Ve Středočeském kraji byl Black Hawk nasazen při rozsáhlém požáru haly v průmyslovém areálu v obci Žebrák na Berounsku v polovině srpna. Do centra požáru pod propadlou střechu objektu, kam se hasiči nemohli dostat ani z výškové techniky, provedl celkem 48 shozů.

Záznam letové trasy vrtulníku při shozech a nabírání vody ze Žebráckého rybníka

plk. Ing. Jaroslav Gabriel
ředitel územního odboru Mělník