TC vyproštění osoby z nestabilního výkopu

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

23.10.2023 | Hlásná Třebáň/ Středočeský kraj
TC vyproštění osoby z nestabilního výkopu

25. října 2023, 8.46 hodin, Hlásná Třebáň (Beroun)

Profesionální jednotka z hasičské stanice Řevnice a dobrovolné jednotky obcí Hlásná Třebáň a Karlštejn se v dopoledních hodinách zúčastnily taktického cvičení, jehož námětem byla záchrana a vyproštění zasypané osoby z nestabilního výkopu.

Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že osoba se nachází v hloubce přes tři metry a nejeví známky života. Řevničtí hasiči nejprve zapažili výkop pomocí výdřevy z malé stabilizační sady, na kterou navázalo zajištění pomocí prostředků ze speciálního technického kontejneru z centrální hasičské stanice Kladno.

Po zabezpečení výkopu začali s dobrovolnými kolegy odstraňovat zeminu. Velitel zásahu zvažoval povolání sacího bagru ze Záchranného útvaru HZS ČR Hlučín, ale nakonec tuto práci zvládli hasiči pomocí ženijního nářadí. Následně usmrcenou osobu vytáhli v transportní vaně.

Po závěrečném vyhodnocení a sbalení materiálu se jednotky vrátily na své základny. Po dobu cvičení zálohovala kladenskou stanici dobrovolná jednotky Žilina, pro případný výjezd za stanici Řevnice byli v pohotovosti dobrovolní hasiči z Mníšku pod Brdy.

FOTO: HZS Středočeského kraje

Zdroj: Ing. Ladislav HOLOMČÍK