Čeští hasiči navštívili výcvikové centrum Bavorské horské služby

Vzdělání//Vzdělávací zařízení/Celostátní

17.08.2023 |  Bad Tölz/ Německo
Čeští hasiči navštívili výcvikové centrum Bavorské horské služby

15. 8. 2023 - Ve dnech 12. – 13. srpna 2023 uspořádalo MV-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky zahraniční služební cestu do výcvikového centra pro bezpečnost a vzdělávání bavorské horské služby (ZSA – Zentrum für Sicherheit und Ausbildung) ve městě Bad Tölz v Německu.

MV-GŘ HZS ČR vyslalo desetičlennou skupinu leteckých záchranářů-examinátorů, kteří mají dlouholeté zkušenosti s Leteckou službou Policie ČR. Ve dvou dnech jim bavorští kolegové představili celý systém letecké záchrany v Bavorsku, potažmo v celém Německu a postupně jednotlivé činnosti záchrany podle zájmu všech zúčastněných. Stěžejním bodem celé návštěvy v polygonu ZSA byly dva simulátory vrtulníků, které slouží k tréninku různých typů záchran osob z budov, tekoucí nebo zamrzlé vody, skal i specifických prostředí jako lanovkové kabiny nebo ferraty. Hasiči vyzkoušeli i novinku centra – záchranu z potopeného automobilu.

Do textu.png

Mimo to má výcvikové centrum k dispozici další součásti jako simulátor prostředí jeskyně se 16 m hlubokou šachtou, místo pro trénink záchrany z různých tipů stromů, traumatologickou místnost pro simulace transportu a předání pacienta z vrtulníku, operační střediska nebo také horskou meteorologickou komoru, kterou lze dle potřeby podchladit až na - 30°C.

Výcvikové centrum ZSA je v provozu od r. 2008 a slouží k výcviku a školení jak Bavorské horské službě, tak i jiným záchranným složkám. Právě výměna zkušeností a možnost otestovat jiné prostředky pro leteckou záchranu byly cílem i této, velmi obohacující návštěvy českých hasičů.

kpt. mgr. Pavel Smejkal

odbor IZS a řízení JPO