Japonsko: 48 mrtvých při smrtícím zemětřesení

Žhavé aktuality/Ze světa

02.01.2024 | Japonsko
Japonsko: 48 mrtvých při smrtícím zemětřesení

Počet obětí zemětřesení o síle 7,6 stupně Richterovy stupnice, které v pondělí zasáhlo prefekturu Ishikawa na západním pobřeží Japonska, vzrostl na 73, potvrdily dnes místní úřady.

První denní světlo v Japonsku odhalilo plný rozsah devastace způsobené smrtícím zemětřesením o síle 7,6 stupně Richterovy škály, se zřícenými domy, navršenými chrámy na zemi a obrovskými prasklinami uprostřed silnic.

Bílý kouř z hořících budov nadále stoupal k nebi, když se Japonsko probouzelo do následků Enceladu, čímž se počet obětí zvýšil na 48, potvrdily úřady. Velitelství pro katastrofy v Ishikawě potvrdilo, že počet obětí zemětřesení vzrostl na 48 a tento počet by se mohl dále zvýšit, protože záchranné práce pokračují, přičemž za méně než 24 hodin bylo zaznamenáno 150 následných otřesů.

Zemětřesení zasáhlo jižní poloostrov v regionu Ishikawa v pondělí odpoledne místního času a způsobilo zřícení budov, požáry a varování před tsunami až ve východním Rusku.

Japonská meteorologická agentura zrušila varování před tsunami pro části západního pobřeží země, ale téměř 24 hodin poté, co zemětřesení udeřilo, byl přístup omezen v severní části jižního poloostrova.

Jižní poloostrov západního Japonska zablokovaný po zemětřesení

Japonský premiér Fumio Kišida po mimořádném jednání o katastrofě v pondělí uvedl, že přístup do oblasti zablokovala poškozená silnice.

Úředníci létali v helikoptérách nad zemětřesením postiženým malebným poloostrovem a zaznamenali poškozené silnice, sesuvy půdy a rozsáhlé požáry, dodal.

"Zmobilizujeme všechny druhy dopravy, nejen pozemní, ale i leteckou a námořní, abychom tam zajistili přístup. Od včerejšího večera pracujeme na tom, abychom tam dopravili zásoby, jídlo a personál," řekl Kišida.

Zóna katastrofy Ishikawa

Nejméně 30 mrtvých bylo potvrzeno v prefektuře Ishikawa, z toho 15 v centrálním městě Wajima s 27 000 obyvateli, které bylo zemětřesením zasaženo nejvíce.

Pobřežní město je proslulé svým ranním trhem, ale první letecké inspekce odhalily doutnající ohně a velká oblaka kouře zahalující ulice poseté roztroušenými zničenými budovami.

Více než 100 obchodů a domů shořelo v pondělí odpoledne ve městě Wajima při požáru, který vypukl po zemětřesení, uvedla japonská veřejnoprávní televize NHK. Dříve se k městu dostaly vlny tsunami o výšce asi 1,2 metru, uvedla stejná agentura.

Desítky tisíc lidí musely kvůli zemětřesení opustit své domovy

Varování před zemětřesením a tsunami přimělo tisíce lidí opustit své domovy v pobřežních oblastech. K úternímu ránu se v prefektuře Ishikawa uchýlilo více než 30 200 lidí do 336 speciálních evakuačních center, uvedl mluvčí místních úřadů.

Zatímco přesný rozsah škod způsobených pondělním zemětřesením ještě nebyl stanoven, zdaleka nedosahuje úrovně destrukce zemětřesení o síle 9 stupňů Richterovy škály a tsunami z roku 2011, které zasáhly jadernou elektrárnu Fukušima – devastace, která je cítit dodnes.

Noční záchrana uvězněných lidí

Premiér Kišida uvedl, že policie a hasiči, stejně jako členové ozbrojených sil země, pomáhali přes noc při záchranných pracích v oblastech postižených zemětřesením.

"Záchranné práce jsou závodem s časem. Zejména oběti zřícených budov musí být vyproštěny co nejdříve," řekl.

Podle NHK japonský hasičský sbor reaguje na zprávy o lidech uvězněných v troskách budov.

Starší muž byl vytažen z trosek budovy, která se zřítila v důsledku zemětřesení, ale zemřel, potvrdila později policie v Ishikawě.

Zdravotníci ve městě Su-čou uvedli, že kvůli silnicím poškozeným zemětřesením nemohli někteří lékaři jet do nemocnic, aby ošetřili zraněné lidi.

Desítky tisíc domácností bez proudu

Mezitím asi 45 700 domácností v prefektuře Ishikawa zůstává bez proudu, podle energetické společnosti Hokuriku Electric Power.

Provoz a bezpečnost jaderných elektráren v blízkosti postižených oblastí naštěstí zemětřesení neovlivnilo.

Čtyři vysokorychlostní vlaky, které byly po zemětřesení pozastaveny a uvěznily téměř 1400 cestujících ve vlacích po dobu asi 11 hodin, byly v provozu ráno, uvedla společnost Japan Railways West. Vlaky zatáhly za ruční brzdu ve středojaponských městech Tojama a Kanazawa po otřesech o síle 7,6 stupně.

Zdroj: iefimerida.gr