Letadlo se při přistání ocitlo v plamenech

Žhavé aktuality/Ze světa

02.01.2024 | Tokyo/Japonsko
Letadlo se při přistání ocitlo v plamenech

Letadlo společnosti Japan Airlines bylo v úterý večer v plamenech, když přistálo na ranveji tokijského letiště Haneda.

Letadlo začalo hořet při přistání na tokijském letišti Haneda. Živé záběry japonského televizního kanálu TBS v úterý večer místního času ukázaly, jak cestující opouštějí letadlo nouzovou skluzavkou během hasebních prací.

300 cestujících na palubě

Během přiblížení na přistání začalo letadlo z neznámého důvodu hořet. Byla vidět výbušná ohnivá koule. Stroj byl těžce poškozen. Zpočátku nebyly k dispozici žádné informace o možných obětech. Plameny šlehaly z letadla i večer. Na palubě je údajně 300 cestujících.

379 cestujících bylo evakuováno z letadla pomocí nafukovacích skluzavek.

Hansjörg Bürgi, odborník na letectví a šéfredaktor časopisu skynews.ch, klasifikuje evakuaci na "20 minut": "Skutečnost, že všichni členové posádky a cestující dokázali opustit letadlo včas a bez úhony, hraničí se zázrakem. Určitě v tom ale byla i trocha štěstí."

"Letušky mají jen asi minutu"

Cílem každé posádky je v případě nouze bezpečně evakuovat všechny cestující z letadla. To je něco, co se pravidelně trénuje, říká Bürgi. "Každý člen posádky má specifickou roli. Aby byla evakuace úspěšná, musí každý dělat svou práci." Jak říká, v případě požáru pilot nařídí posádce, aby vysunula skluzavky. "Poté mají letušky jen asi minutu na evakuaci všech cestujících. Byl to tady velký úspěch."

Pasažéři se ale podle Bürgiho musí také přidat. "Obvykle vidíte pouze letušky, které obsluhují a obsluhují cestující. Ve skutečnosti jsou zodpovědní za svou bezpečnost a musí vědět, jak se chovat v případě nouze." Podle Bürgiho není náhoda, že evakuace v Japonsku proběhla tak hladce: "Japonci jsou známí tím, že dodržují pokyny. V tomto případě musela posádka i cestující reagovat správně."

Ne všechny skluzavky se běžely v Tokiu

Důležitou roli však hraje také technologie, vysvětluje Bürgi. "V Tokiu, podle snímků trosek letadla, by nouzové skluzavky mohly být prodlouženy vpředu a vzadu – ale ne uprostřed." V závislosti na stavu letadla není možné ovládat skluzavky. "Některé z nich jsou také zaseknuté." Není jasné, zda v tomto případě nefungovala střední skluzavka, nebo zda nebyla kvůli požáru záměrně neprovozována.

Pět lidí zahynulo a všech 367 cetujících a dvanáct členů posádky bylo z horícího letadla zachráněno.

Děti také na palubě

Podle tiskové agentury Kjódó bylo v letadle celkem 379 lidí. Jak potvrdily Japan Airlines, všichni lidé vyvázli bez život ohrožujících zranění. Mezi 367 pasažéry bylo osm dětí.

Zdroj: heute.at