Zasahuje vrtulník s bambi vakem

Žhavé aktuality/Ze světa

11.01.2024 | Tenerife/ Kanárské ostrovy
Zasahuje vrtulník s bambi vakem
Dnes 11.1.2024 ve 14:20 hod. mistního času byli aktivováni hasiči a ještě probíhá zásah.

Aktualizace 13.1.2024

Požár, který vypukl ve čtvrtek v kompostárně v Parque La Reina na jihu Tenerife, zachvátil 3,5 hektaru zařízení, jak včera potvrdil Florencio López, úředník z Tenerife Fire Consortium, který dodal, že původ požáru je stále neznámý.

Kouř vycházející z požáru naštěstí neobsahuje toxické částice, protože pochází z rostlinných zbytků, takže nepředstavuje žádnou hrozbu pro obyvatelstvo.

V současné době hoří přibližně 100 000 tun kompostu, dřeva a vegetačního materiálu, přičemž se očekává, že hašení požáru potrvá několik dní. López nastínil provozní detaily spolu s Rosou Dávilou, prezidentkou Tenerife Cabildo, a starostkou Arony Fátimou Lemesovou.

Hasičské týmy se zaměřují na větší hromady materiálu, k potlačení plamenů využívají stroje a vodní hadice, zatímco u menších komínů se očekává, že budou hořet přirozeně. Úsilí se zintenzivňuje na dálniční straně, protože počasí způsobuje, že se šíří směrem k TF-1.

Do akce se aktivně zapojilo dvacet hasičů, které podpořily dva vrtulníky – jeden z pohotovostní a záchranné skupiny vlády Kanárských ostrovů (GES) a druhý z ostrovních lesních brigád (BRIFOR). Byl nasazen další personál ze Zdravotnické záchranné služby (SUC), Guardia Civil a místní policie, stejně jako členové civilní ochrany.

V reakci na blízkost požáru bylo evakuováno přibližně 180 zvířat v okolí kompostárny. Konkrétně byly zasaženy útulky Esperanza del Sur a Live PAWS, přičemž většina zvířat byla přemístěna do jiných útulků nebo se o ně starali dobrovolníci. Centrum ochrany zvířat v oblasti (Fasnia) je také připraveno v případě potřeby ubytovat zvířata.

Místní úřady vyzývají obyvatele Parque La Reina, Buzanada, Guaza, Cabo Blanco a Valle de San Lorenzo, aby dodržovali bezpečnostní pokyny. Mezi doporučení patří zavírání dveří, oken a všech ventilačních systémů, aby se zabránilo vniknutí kouře do domů. Venkovní aktivity, zejména pro děti a starší osoby, by měly být minimalizovány a při pobytu venku se doporučuje používat roušky

Sedmi lidem bylo poskytnuto lékařské ošetření.

Při požáru shořela technika /nákladní automobil a bagr/, která požárem explodovala.

Plameny a velké množství kouře, které je vidět z dálnice TF-1, vyvolaly výstrahu před požárem  v kompostárně v Parque La Reina, Arona, který způsobil dlouhá zpoždění na jižní dálnici ve směru na Santa Cruz.

Pracovníci SUC
 vyjeli na místo, aby pomohli pěti lidem, převezli do nemocnice muže, který měl zdravotní problémy, a hasiče s poraněním oka, uvedlo Koordinační centrum pro mimořádné události a bezpečnost 112 Canarias

Do hašecích prací, které provádějí čerpání vody v oblasti, se za podpory místní policie a civilní gardy podílí několik posádek hasičského záchranného sboru Tenerife, záchranné služby Kanárských ostrovů a vrtulník z pohotovostní a záchranné skupiny vlády Kanárských ostrovů.

Původ požáru v tuto chvíli vyšetřuje policie. Zvýšená opatrnost platí pro všechna vozidla projíždějící touto oblastí.

pro Hasici.cz poskytla Konzulární asistentka (exkluzivní)

Na místo vyjel vrtulník GES, aby vyhodnotil požár a začal na postiženou oblast shazovat vodu.

Požár si také vynutil nouzovou evakuaci oblasti Esperanza del Sur v Parque de la Reina. Nevládní organizace požádala o pomoc s tím, aby se zvířata, o která se starají, dostala odtamtud.

V této souvislosti starostka města Arona, Fátima Lemesová, vydala obyvatelstvu "varování k opatrnosti" a potvrdila, že žádné ze zvířat v útulku nebylo v nebezpečí a že záchranné zařízení má k dispozici všechny prostředky místní korporace.

Městská rada Arona doporučila obyvatelům městských center Parque La Reina, Buzanada, Guaza, Cabo Blanco a Valle de San Lorenzo, aby přijali extrémní opatření kvůli požáru, ke kterému došlo v kompostárně v Parque La Reina.

Pro obyvatele, aby se řídili těmito doporučeními:

• Zavřete dveře, okna a veškeré větrání v domě (komíny, topení, klimatizace atd.), abyste zabránili vniknutí kouře do domu.
  • Pokud je to možné, nezdržujte se ve venkovních prostorách, zabraňte dětem, aby si chodily hrát ven.
  • Pokud je to možné, vyhněte se vycházení ven, a pokud ano, noste roušky, abyste se vyhnuli problémům s dýcháním.
  • V případě, že je mrak velmi hustý, nejezděte s vozidly, abyste předešli nehodám
  • kvůli nedostatečné viditelnosti.
  • Pokud máte příznaky související s expozicí cloudu, obraťte se na své zařízení
  • a zavolejte na linku 112.
  • Zůstaňte v klidu a vyhýbejte se děsivým a panickým situacím.
  • Buďte obzvláště opatrní u lidí, kteří jsou náchylnější, jako jsou lidé
  • s dýchacími potížemi, dětmi nebo staršími lidmi.
  • Věnujte pozornost pokynům, které obdržíte od orgánů civilní ochrany.

Hasiči mezitím pokračují v práci v oblasti.

Zdroj: Hasiči.cz
diariodeavisos.elespanol.com