Zatopená cyklostezka podél řeky. Hasiči posilují hráze

Žhavé aktuality/Ze světa

19.02.2024 | Polsko
Zatopená cyklostezka podél řeky. Hasiči posilují hráze

Řeka Warta v Poznani přibývá několik centimetrů denně. Výstražná úroveň je překročena o 15 centimetrů. Nejníže položené úseky cyklostezky jsou zaplaveny. Na kanálu Obra u Gryżynu hasiči zpevňují protipovodňové hráze. Neprůjezdná je i místní silnice z Nielęgowa. Hydrologická výstraha platí do 20. února.

Ústav meteorologie a vodního hospodářství varuje před výrazným zvýšením hladiny vody ve středním a dolním toku řeky Warty. Městské úřady informují, že v důsledku vývoje hydrologické situace dojde na úseku Střední Warty od Prosné k ústí řeky, na hydrologických stanicích m.in Poznaň-Most Rocha, Oborniki, Wronki, Skwierzyna, Santok, Gorzów Wielkopolski a Świerkocin, k dalšímu zvýšení hladiny vody nad varovnou úroveň.

- Jsme na mostě sv. Rocha v Poznani. Vodočet ukazuje 415 centimetrů vody v řece Warta. To znamená překročení varovného stupně o 15 centimetrů," uvedla novinářka Nadia Runak pro TVN24.

Nejníže položené úseky Wartostrady, cyklostezky podél řeky, jsou zaplaveny. "Město nedoporučuje se v těchto oblastech stěhovat kvůli vysoké hladině řeky Warta," dodala Runak.

V nadcházejících dnech může voda ve Velkopolsku na mnoha místech překročit varovnou úroveň. Hydrologická výstraha platí do 20. února do 11 hodin. Mimo Poznaň je situace obtížná v Koscianu, kde voda zaplavila pole a louky.

Hasiči zpevňují hráze na kanálu Obra

13 jednotek Státních hasičů a sborů dobrovolných hasičů zpevňuje hráze na kanálu Obra u Gryżynu v okrese Kościan. Do akce se zapojují také čtyřkolky a hasičské čluny.

- Voda v tomto místě překročila varovnou hladinu o 19 centimetrů. Zaplavila zemědělskou půdu a louky, na některých místech se voda dostává pod domy," uvedl reportér TVN24.

Hasiči zpevňují náspy pytli s pískem, aby nedošlo k jejich poškození a odplavení. Služby tato místa neustále monitorují, ale zatím nehrozí zaplavení nemovitosti.

Nejníže položené části řeky Wartostrada jsou zaplaveny

Neprůjezdná je i místní silnice z Nielęgówa do Gryżyny. Voda ze stojatých vod se na něj vylévala. Hasiči budou pokračovat po celý den. Dne 20. února se v Kościanu sejde tým krizového řízení a bude rozhodnuto o dalších krocích.

Zdroj: tvn24.pl