Hasiči radí, jak do přírody bezpečně

Žhavé aktuality/Oznámení

14.07.2023 | Česká republika
Hasiči radí, jak do přírody bezpečně
Přírodní prostředí, zejména pak skalní města, se kterými mají hasiči v Královéhradeckém kraji velké zkušenosti, je obecně pro zásahy složek integrovaného záchranného systému specifické. Aby byla záchrana osob provedena efektivně a v co nejkratší době, je důležitá organizace záchranných skupin. Nejen k tomu slouží tzv. body záchrany, které tvoří především na území CHKO Broumovsko hustou síť. Body přispívají nejen k rychlejší lokalizaci osob, které potřebují pomoc. Díky detailní přípravě hasičů a dobrovolníků pomáhají body konkrétně na Broumovsku ke koordinaci záchranářů. Dá se podle nich určit, pro jakou zásahovou techniku je místo dostupné, či jaké je v oblasti radiové spojení.

Co všechno se vlastně pod pojmem bod záchrany skrývá? Primárně je nutné říci, že po celé České republice je tento systém jednotný, a tím je zaručena efektivní pomoc složek IZS v každém místě České republiky.

Bod záchrany

Bezpečně v přírodě (2).jpegBod záchrany je místo označené žlutou tabulkou se specifickým lokalizačním kódem. Jeden ze základních předpokladů je, že z tohoto místa se vždy dovoláte na tísňovou linku složek IZS - to znamená, že místo je pokryto signálem mobilních operátorů. Po sdělení unikátního kódu (na tabulce uvedený velkými tučnými písmeny, např. NA 137) operátorovi tísňové linky dojde rychle k Vaší lokalizaci. V případě, že pomoc potřebujete kdekoli mimo tento prostor, slouží pak bod záchrany jako kontaktní místo, to znamená, že je to bod setkání pro oznamovatele a složek IZS, oznamovatel pak od místa setkání jednoduše potřebnou pomoc může osobně navigovat. Tím se celá akce usnadní a zrychlí. Body záchrany tedy nemusí sloužit pouze pro lokalizaci zraněných či jinak zdravotně  indisponovaných osob, ale může posloužit například pro nahlášení požáru v přírodním prostředí, k orientaci při pátrání po ztracených osobách nebo  k oznámení trestné činnosti.

V případě, že se chystáte vyrazit na výlet, je vždy vhodné celou trasu předem naplánovat a nastudovat si rozmístění bodů záchrany. Jejich aktuální přehled můžete nalézt například on-line na mapových webech nebo i ve volně dostupných mapových aplikacích  pro mobilní telefony (např. Mapy.cz).

Bezpečně v přírodě (4).jpegZákladem je správné vybavení a znalost svých možností

Pohyb v přírodě je velice oblíbenou kratochvílí všech věkových skupin, ale nesmíme podceňovat rizika, která jsou spojena s pěší turistikou, jízdou na kole, sjížděním vodních toků, skalním lezením, kempováním a dalšími outdoorovými aktivitami.

Hasiči Královéhradeckého kraje musí řešit každoročně celou řadu událostí, kterým by se dalo dodržením jednoduchým zásad předejít.
Na co bychom tedy neměli zapomenout:

• vhodně zvolené oblečení a obuv, náhradní ponožky
  • dostatek jídla a hlavně tekutin
  • plně nabitý mobilní telefon
  • zdroj el. energie (powerbanka) v případě delší aktivity
  • zdroj světla
  • lékárnička
  • mapa

Přejeme všem vyznavačům outdoorových aktivit krásné léto a spoustu hezkých zážitků z pohybu v přírodě. A kdybyste se náhodou dostali do nesnází, naši hasiči jsou připraveni pomoci kdekoliv a kdykoliv by to bylo nutné.  Věříme, že takových situací bude co nejméně, ale pokud přece, sejdeme se u bodu záchrany.

Zbyněk Voříšek, zastupující tiskový mlučí
FOTO: Ilustrační, HZS HKK