Hasiči v Královéhradeckém kraji přišli s myšlenkou speciálního batohu pro pilaře, nový pomocník je na světě

Žhavé aktuality/Oznámení

25.01.2024 | Královéhradecký kraj

Novinku ve vybavení, kterou mají k dispozici hasiči se specializací na obsluhu motorových pil. Jedná se o speciální batoh na vybavení pro pilaře. S myšlenkou tohoto nového pomocníka přišli hasiči z Královéhradeckého kraje a zároveň se jako instruktoři podíleli na jeho vývoji.

Už když se královéhradečtí krajští hasiči pohybovali s motorovými pilami členitým terénem při rozsáhlém požáru v NP České Švýcarsko, začali přemýšlet o vývoji praktického pomocníka, který dosud na trhu chyběl – speciální batoh pro pilaře. Ten by sloužil především k přenášení technických prostředků potřebných pro kácení, přitom by měli hasiči volné ruce pro pohyb těžko přístupným terénem. Dosavadní výrobky na trhu neodpovídaly potřebám hasičů, ať už z kapacitních důvodů nebo z důvodu nevyhovujícího prostoru a tvaru.

Úkol zněl jasně: Do batohu se musí vejít všechny potřebné technické a osobní prostředky tak, aby byli hasiči schopni neomezeně pracovat v terénu delší dobu, jako tomu bylo třeba právě v lesích nad Hřenskem. A nakonec je to velmi povedená práce. Instruktoři už batohy testují při kurzech obsluhy motorových pil a samozřejmě budou využity při speciálních odřadech, které byly obdobně aktivovány např. při požáru v Hřensku, zásahu po tornádu na jižní Moravě nebo pro jiné technické zásahy.

Pokud byste měli zájem téma zpracovat např. obrazově nebo zvukově, můžeme se domluvit na Vaší účasti na jednom z kurzů, kde je batoh využíván.

Podrobnosti čtěte ve zprávě na webu: https://www.hzscr.cz/clanek/hasici-v-kralovehradeckem-kraji-prisli-s-myslenkou-specialniho-batohu-pro-pilare.aspx

Podrobná fotogalerie v plné kvalitě (pár fotek je na ukázku v příloze): https://eu.zonerama.com/HZSKHK/Album/10675339

Zdroj fotografií: HZS HKK / Michal Fanta

Zdroj: por. Mgr. Martina Götzová, MBA