Mistrovství ČR ve vyprošťování u dopravních nehod 2. září 2023 v Liberci!

Žhavé aktuality/Oznámení

06.07.2023 | Liberec/ Liberecký kraj
Mistrovství ČR ve vyprošťování u dopravních nehod 2. září 2023 v Liberci!

Poslední prázdninový víkend se bude v Liberci konat VII. Mistrovství České republiky jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí ve vyprošťování u dopravních nehod. Své síly v sobotu 2. září 2023 poměří družstva dobrovolných hasičů, každý kraj Česka bude mít jednoho reprezentanta.

Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje v letošním roce převzal pomyslnou pořadatelskou štafetu a společně s HZS České republiky, Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska a Českou asociací hasičských důstojníků pořádá již sedmý ročník mistrovství. Akce se uskuteční za podpory Libereckého kraje.

Dějištěm této prestižní akce a velmi specifické soutěže, která je úzce odborně spjata s činností hasičů, bude Sport Park Liberec. Návštěvníci se můžou těšit nejen na výkony soutěžících, ale i na pestrý doprovodný program, občerstvení, hudební vystoupení O’Bandu Marka Ottla či na dětskou zábavní zónu se skákacími hrady. Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje bude také prezentovat vybranou zásahovou techniku hasičů.

o

Každý kraj České republiky bude mít v soutěži svého zástupce – družstvo, které se na mistrovství kvalifikovalo zpravidla vítězstvím v krajské soutěži.

Inspirace reálnými dopravními nehodami

Auta převrácená na střeše, na boku, opřená o potrubí, naražená na dřevěné rámy či různě deformovaná. Pro každé soutěžní družstvo bude připravený odlišný scénář dopravní nehody inspirovaný skutečnými nehodami, se kterými se hasiči v Česku reálně setkávají. Úkolem čtyřčlenných družstev je vždy provést průzkum a zvolit správnou taktiku a techniku zásahu při vyproštění zraněné osoby – figuranta. Toho musí vždy co nejšetrněji vyprostit z deformovaného vozidla, a to vše v časovém limitu 20 minut. Ještě před zahájením soutěžního pokusu jsou soutěžící v tzv. izolaci a netuší, jaký scénář dopravní nehody je čeká.

Jak si jednotlivé týmy v této specifické záchranné činnosti povedou, budou hodnotit rozhodčí. Kromě techniky a taktiky zásahu je vždy hodnoceno i poskytování první předlékařské pomoci.

Vítězové VII. Mistrovství České republiky JSDHO ve vyprošťování u dopravních nehod budou oceněni křišťálovými trofejemi od regionální společnosti Preciosa.

Autor: por. Jaroslava Benešová
Ilustrační foto: Jaromír Mottl